i

Aktuální číslo:

2018/10

Téma měsíce:

Navigace

Odhalená tvář zlodějů buněk

 |  1. 2. 2017
 |  Vesmír 96, 80, 2017/2

„Virus je špatná zpráva zabalená do bílkoviny,“ řekl britský biolog Peter Medawar. Abychom se těmto špatným zprávám dokázali bránit, nestačí umět je přečíst. Musíme také detailně poznat obálky, do nichž jsou zabaleny. V brněnském ústavu CEITEC k tomu přispívá virolog Pavel Plevka. Studuje především pikornaviry (malé RNA viry způsobující řadu nemocí od nachlazení po infekce nervového systému včetně vážných zánětů mozku), ale svůj zájem obrací i k dalším skupinám.

O viry se zajímáte od střední školy. Čím vás zaujaly? — Na gymnáziu se o virech moc nemluvilo, byla to jen taková tenká kapitola v učebnici, ale zalíbily se mi svojí jednoduchostí. Dostal jsem skvělý nápad, že by se daly využít k léčbě rakoviny. Na vysoké škole jsem pak zjistil, že stejný nápad měli už o několik desítek let dříve jiní. Nicméně kvůli tomu jsem se začal o viry zajímat víc a už jsem u nich zůstal.

Považujete je za živé organismy? — Je to filosofická otázka, na kterou není možné jednoznačně odpovědět, ale osobně je za živé považuji. Život není žádný speciální fenomén, definujeme ho jen výčtem vlastností. Viry mají řadu znaků živých organismů. Podléhají evoluci, množí se – mně to stačí. Sice nemají vlastní metabolismus, což je jeden ze znaků života, ale když infikují buňku, veškerý její metabolismus slouží k pomnožení viru.

Takový dawkinsovský rozšířený fenotyp? — I tak by se to dalo nazvat. Virus buňku převezme, ovládne ji a využije pro své potřeby, takže pro mne je živý dostatečně.

Jak to zařídí, že je mu buňka po vůli? — Virové proteiny modifikují buňku tak, aby v ní virus mohl efektivně tvořit své kopie. Jeden z proteinů pikornavirů např. vypne translaci buněčných RNA, takže úplně přestane tvorba buněčných proteinů a všechny zdroje buňky jsou k dispozici jen pro výrobu nových virů.

Takový centrální vypínač? — Ano. Další virové proteiny způsobují modifikaci membránových struktur buňky. Pikornaviry většinou využívají membrán endoplazmatického retikula nebo Golgiho aparátu. Vytvoří se na nich malé váčky, na jejichž povrchu se replikují virové RNA a sestavují se dceřiné partikule. Celkově se těmto strukturám říká virové továrny.

Co mají pikornaviry jako hlavní skupina vašeho zájmu společného? Co je definuje? — Důležitý je způsob, jakým je u nich organizován genom, a specifická struktura virové kapsidy. Genom pikornavirů tvoří jednovláknová lineární molekula RNA o délce mezi 7500 až 10 000 nukleotidy. Translaci genomu zajišťuje pikornavirová IRES neboli internal ribosomal entry site, která se v infikované buňce váže na ribozomy. RNA pikornavirů kóduje jeden polyprotein, který se následně štěpí na jednotlivé funkční proteiny. Jejich pořadí v polyproteinu je pro pikornaviry specifické. Kapsida pikornavirů je postavena ze tří až čtyř specifických typů proteinů.

Nyní vidíte 15 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Virologie
RUBRIKA: Rozhovor

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Mgr. Ondřej Vrtiška (*1976) je původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracuje jako vědecký novinář, na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Vlaštovka extrémista

Vlaštovka extrémista

Jaroslav Cepák, Petr Klvaňa  |  10. 10. 2018
Díky satelitní telemetrii se podařilo odhalit vpravdě neuvěřitelné výkony některých ptačích druhů. Nejznámějším je zřejmě osmidenní nonstop let...
Velké umění astronavigace: Od astrolábu po sextant

Velké umění astronavigace: Od astrolábu po sextant

Petr Scheirich  |  1. 10. 2018
Staří mořeplavci prý určovali polohu své lodi podle hvězd. Tato rozšířená romantická představa je ale nesprávná. Metoda astronavigace nikdy nebyla...
Jak se neztratit na moři

Jak se neztratit na moři

Petr Scheirich  |  1. 10. 2018
Dle znamenitého pozorování Slunce a Měsíce shledávám naši zeměpisnou délku 178° 18' 30" západně od Greenwiche. Zeměpisná délka dle logu je 175°...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné