Akutní myeloidní leukemie
Chybný „podpis“ jednoho z proteinů řídících diferenciaci bílých krvinek může způsobit zmatek v expresi genů a vést k rozvoji leukemie. Existuje způsob, jak tuto chybu opravit a alespoň u některých pacientů nemoc zastavit?
Akutní myeloidní leukemie (AML) je jedním z řady typů nádorových onemocnění postihujících krvetvorbu. Začíná v kostní dřeni, ve které se tvoří nové červené i bílé krvinky, a rychle se šíří do krve a tělních tkání. Název této choroby je odvozen od toho, že postižené buňky patří do tzv. myeloidní řady bílých krvinek, jejímiž normálními produkty jsou např. monocyty, makrofágy a různé typy granulocytů. Přívlastek „akutní“ vystihuje to, že charakteristickým rysem tohoto vážného onemocnění je rychlá a agresivní progrese.
AML představuje zdaleka nejčastější typ akutních leukemií v dospělém věku (90 % všech takových onemocnění). Incidence AML je u evropské dospělé populace 5–8 případů na 100 000 obyvatel. To je sice poměrně málo ve srovnání s jinými typy nádorových onemocnění, jako je rakovina prsu, prostaty, plic či střeva, ale i tak je AML příčinou 2–3 % úmrtí pacientů s maligním onemocněním.