Aktuální číslo:

2018/2

Téma měsíce:

Bionika

Popularizační činnost Geofyzikálního ústavu AV ČR

GEOFYZIKÁLNÍ ÚSTAV Akademie věd České republiky, v. v. i.
9. 7. 2015
 |  Vesmír 94, 387, 2015/7
komerční prezentace

Geofyzikální ústav AV ČR je veřejná vědecká instituce, která se věnuje základnímu výzkumu spojenému s vědami o Zemi a provozu geofyzikálních observatoří na území ČR. Snažíme se lépe pochopit vnitřní procesy Země, a tak přispět k objasnění její stavby, fyzikálních vlastností a geodynamického vývoje. Mnohé z jevů, které zkoumáme, např. zemětřesení nebo sopečná činnost, mají značný společenský význam. Proto je důležité, abychom o našich výsledcích dokázali kvalitně informovat širší veřejnost. Z toho důvodu považujeme popularizaci výsledků našeho bádání a vysvětlování základních principů přírodních procesů za podstatnou součást naší práce.

Náš ústav nabízí veřejnosti populárněnaučný program, během kterého je možné se dozvědět více o vnitřní stavbě Země i o metodách jejího výzkumu. Zájemci mohou každoročně navštívit náš ústav během dvou akcí: Týdne vědy a techniky pořádaného Akademií věd ČR v první polovině listopadu a v rámci Dne Země s Akademií věd pořádaného v druhé polovině dubna třemi ústavy Akademie věd sídlícími na pražském Spořilově. V rámci těchto akcí se pro návštěvníky otevírají prostory našich laboratoří, ve kterých se mohou seznámit se zařízením využívaným pro sledování Země a jevů, které na ní probíhají. Nabízený program doprovází odborné přednášky o výzkumu Země, ale i experimenty přibližující vznik zemětřesení a sopečné činnosti.

Kromě pravidelných akcí nabízíme, samozřejmě bezplatně, pro školní skupiny pestrý dopolední program, skládající se z krátkých přednášek (např. O teorii deskové tektoniky a Vznik sopek a zemětřesení), ukázky práce s polarizačním mikroskopem, komentované prohlídky geoparku i návštěvu laboratoře s modely simulujícími různé geologické procesy od vzniku sopečné kaldery po výbuch freatomagmatické sopky či usazování sedimentů v deltě.

Zmiňovaný geopark je pro návštěvníky Geofyzikálního ústavu AV ČR volně přístupný denně, tj. i mimo dobu komentovaných prohlídek. Kdokoli se tak může přijít podívat na více než 40 bloků hornin, rozmístěných v klidném parkovém prostředí. Exponáty jsou doprovázeny vysvětlujícími texty o jejich původu a historii. Návštěvníci tak mají možnost se seznámit nejen s rozmanitostí a krásou hornin, které tvoří Český masiv jako geologickou jednotku zaujímající většinu území České republiky, ale mohou i získat představu o příčinách a způsobech vzniku jednotlivých druhů hornin, se kterými se v přírodě běžně setkáváme. Ve vrátnici areálu je volně k dispozici brožura, která informace o procesech popsaných v geoparku dále rozšiřuje.

Geofyzikální ústav AV ČR má zájemcům o geovědní problematiku rozhodně co nabídnout. Proto věříme, že si k nám najdete cestu. Ať už na jednu z nabízených akcí, které pravidelně pořádáme, nebo se jen podívat do našeho geoparku. U nás máte unikátní možnost zažít geologii jinak než jen z knih či školních lavic. Pro více informací navštivte www.ig.cas.cz/popularizace, kde se můžete i objednat k návštěvě. Těšíme se na viděnou!

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Geologie

Doporučujeme

Návrat Široka

Návrat Široka

Pavel Pipek  |  9. 2. 2018
Zpráva, která na mě právě vyskočila na Twitteru, by asi většinu Evropanů nechala chladnou, ale mé srdce buší tak, že mám chuť okamžitě vyskočit z...
Rytíř našich vod

Rytíř našich vod

Marek Janáč  |  5. 2. 2018
Na stěně ve své kanceláři má vystavené krunýře velkých raků. Za jeho pracovní židlí v akváriu rak. V knihovně knihy o racích a v laboratoři ve...
O kvantových počítačích a šifře RSA

O kvantových počítačích a šifře RSA uzamčeno

Jiří Poš  |  5. 2. 2018
značným příslibem pro výpočetní systémy budoucnosti je rozvíjející se obor kvantových počítačů. Představují naději, že eliminují některá vážná...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné