Aktuální číslo:

2018/5

Téma měsíce:

Bolest

Rašeliniště zachráněno Cínovecký hřbet

 |  14. 7. 2011
 |  Vesmír 90, 431, 2011/7

Projekt revitalizace rašelinišť v Krušných horách je od r. 2009 pevnou součástí programu na ochranu životního prostředí NET4GAS Blíž přírodě (viz rovněž Vesmír 88, 810, 2009/12). Jeho cílem je revitalizace tří rašelinišť v Krušných horách: Cínoveckého hřbetu, rašeliniště U jezera a Velkého tetřevího tokaniště, jež jsou významná s ohledem na výskyt ohrožených druhů rostlin i živočichů.

Cílem projektu je:

  • Zvýšení retenční schopnosti krajiny.
  • Zvýšení povědomí o potřebě všestranné ochrany rašelinišť jako klíčových míst pro udržení přirozeného vodního režimu v krajině a ochranu před nepříznivými důsledky podvodní.
  • Zlepšení stavu biotopu tetřívka obecného, který je předmětem ochrany Ptačí oblasti Východní Krušné hory a Ptačí oblasti Novodomské rašeliniště – Kovářská.
  • Zlepšení stavu prioritního stanoviště 7110 – aktivní vrchoviště.

Revitalizace rašelinišť zrušením funkce odvodňovacích systémů je relativně jednoduché opatření. Ve většině případů šlo o vybudování různých typů přehrážek na odvodňovacích kanálech. Díky nim se zaplaví širší okolí, začne se rozvíjet vhodná vegetace a celý kanál se zazemní.

V současnosti je zcela zrevitalizováno rašeliniště Cínovecký hřbet a v následujících měsích se obnovy dočkají také další dvě plochy. Jejich území už prošlo hydrologickými studiemi a od srpna budou na Velké tetřeví tokaniště i na rašeliniště U jezera postupně instalovány pilotní přehrážky. Uskutečnil se také základní přírodovědný výzkum zaměřený na rostliny a živočichy, který potvrdil význam lokalit vybraných v projektu pro zachování biodiverzity v regionu těžce zkoušených Krušných hor.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ekologie a životní prostředí
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Ivana Vybíralová

 

Doporučujeme

Na Jižní Georgii už potkana nepotkáte

Na Jižní Georgii už potkana nepotkáte

Pavel Pipek  |  12. 5. 2018
Sotva se Novozélanďané pochlubili úspěšnou eradikací myší z Ostrova protinožců (viz Vesmír 97, 264, 2018/5), přišli ochranáři z Jižní Georgie...
Ochota zabíjet

Ochota zabíjet

Marek Janáč  |  2. 5. 2018
My lidé se nevraždíme jen tak. Máme své preference při tom, koho zabít a koho ušetřit. Když už překročíme psaná i nepsaná většinová pravidla...
Antropologie bolesti

Antropologie bolesti

Martin Soukup  |  2. 5. 2018
Bolest má krom jiných hledisek i svůj antropologický rozměr. Z mezikulturního srovnání v historii i v současnosti je evidentní, že bolest je v...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné