Aktuální číslo:

2018/2

Téma měsíce:

Bionika

Rašeliniště zachráněno Cínovecký hřbet

 |  14. 7. 2011
 |  Vesmír 90, 431, 2011/7

Projekt revitalizace rašelinišť v Krušných horách je od r. 2009 pevnou součástí programu na ochranu životního prostředí NET4GAS Blíž přírodě (viz rovněž Vesmír 88, 810, 2009/12). Jeho cílem je revitalizace tří rašelinišť v Krušných horách: Cínoveckého hřbetu, rašeliniště U jezera a Velkého tetřevího tokaniště, jež jsou významná s ohledem na výskyt ohrožených druhů rostlin i živočichů.

Cílem projektu je:

  • Zvýšení retenční schopnosti krajiny.
  • Zvýšení povědomí o potřebě všestranné ochrany rašelinišť jako klíčových míst pro udržení přirozeného vodního režimu v krajině a ochranu před nepříznivými důsledky podvodní.
  • Zlepšení stavu biotopu tetřívka obecného, který je předmětem ochrany Ptačí oblasti Východní Krušné hory a Ptačí oblasti Novodomské rašeliniště – Kovářská.
  • Zlepšení stavu prioritního stanoviště 7110 – aktivní vrchoviště.

Revitalizace rašelinišť zrušením funkce odvodňovacích systémů je relativně jednoduché opatření. Ve většině případů šlo o vybudování různých typů přehrážek na odvodňovacích kanálech. Díky nim se zaplaví širší okolí, začne se rozvíjet vhodná vegetace a celý kanál se zazemní.

V současnosti je zcela zrevitalizováno rašeliniště Cínovecký hřbet a v následujících měsích se obnovy dočkají také další dvě plochy. Jejich území už prošlo hydrologickými studiemi a od srpna budou na Velké tetřeví tokaniště i na rašeliniště U jezera postupně instalovány pilotní přehrážky. Uskutečnil se také základní přírodovědný výzkum zaměřený na rostliny a živočichy, který potvrdil význam lokalit vybraných v projektu pro zachování biodiverzity v regionu těžce zkoušených Krušných hor.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Ekologie a životní prostředí
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Ivana Vybíralová

 

Doporučujeme

Návrat Široka

Návrat Široka

Pavel Pipek  |  9. 2. 2018
Zpráva, která na mě právě vyskočila na Twitteru, by asi většinu Evropanů nechala chladnou, ale mé srdce buší tak, že mám chuť okamžitě vyskočit z...
Rytíř našich vod

Rytíř našich vod

Marek Janáč  |  5. 2. 2018
Na stěně ve své kanceláři má vystavené krunýře velkých raků. Za jeho pracovní židlí v akváriu rak. V knihovně knihy o racích a v laboratoři ve...
O kvantových počítačích a šifře RSA

O kvantových počítačích a šifře RSA uzamčeno

Jiří Poš  |  5. 2. 2018
značným příslibem pro výpočetní systémy budoucnosti je rozvíjející se obor kvantových počítačů. Představují naději, že eliminují některá vážná...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné