Aktuální číslo:

2025/6

Téma měsíce:

Červená

Obálka čísla

Kolika antilopám hrozí vymření?

 |  10. 12. 2009
 |  Vesmír 88, 768, 2009/12

Antilopy bývají představovány jako nesourodá skupina sudokopytníků z čeledi turovitých, což je logické, uvážíme-li, že jsou to vlastně všichni turovití kromě zjevných ovcí, koz a turů. Jednotlivé skupiny antilop tedy často vůbec nejsou vzájemně příbuzné, ale to nic nemění na skutečnosti, že jsou všeobecně vnímány jako elegantní a atraktivní zvířata. Jedni obdivují jejich krásu v přírodě nebo aspoň v zoologických zahradách, pro druhé jsou lákavou trofejí, což v kombinaci s úbytkem jejich přirozeného prostředí (například kácením pralesů či nadměrným pasením dobytka na savanách a stepích) ohrožuje jejich přežití. Letos v únoru vyčíslila ohrožení antilop mezinárodní ochranářská organizace IUCN. Z 91 druhů antilop je jich vyhynutím ohrožena čtvrtina, konkrétně 15 druhů a 10 poddruhů. Početně přibývá pouze antilopa skákavá, zhruba třetina antilop má setrvalý stav a dvě třetiny druhového spektra se početně propadají. Z hlediska druhů jsou nejohroženější adax, přímorožec šavlorohý, buvolec hirola, chocholatka zanzibarská, gazela dama a sajga. Z těchto druhů se v lidské péči podařilo zachránit adaxe a přímorožce šavlorohého a částečně gazelu damu (u ní je však problémem malý počet zakladatelů), obdobná záchrana u ostatních druhů v zásadě selhala. Z poddruhů je nejohroženější buvolec tora, angolský poddruh antilopy vrané, který se kromě jiného vyznačuje úctyhodnými rohy, konžský poddruh vodušky červené (považovaný řadou badatelů za samostatný druh Kobus anselli), západní poddruh antilopy Derbyho (na jehož záchraně a ochraně má lví podíl Česká zemědělská univerzita, viz Vesmír 83, 334, 2004/6) a takzvaný východní či horský poddruh bonga. Počet vyhubených druhů a poddruhů je podle této zprávy stejný – po třech. Doufejme tedy, že se nám podaří dalšímu růstu těchto čísel zabránit. (cmsdata.iucn.org/downloads/antelope_report.pdf)

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie
RUBRIKA: Aktuality

O autorovi

Jan Robovský

RNDr. Jan Robovský, Ph.D., (*1980) se na Přírodovědecké falkultě JU věnuje evoluci savců a jejich ochraně. Od roku 2011 je externím vědeckým pracovníkem Zoo Liberec.
Robovský Jan

Doporučujeme

Hvězdy, které se červenají

Hvězdy, které se červenají

Soňa Ehlerová  |  2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života

Barva krve, moci a života

Jan Turek  |  2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat

Červená v říši zvířat uzamčeno

Jaroslav Petr  |  2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.