Jak využívat GIS při kontrole žádostí o dotace?
Identification System), spravovanýUž koncem minulého století vznikla v ČR potřeba vytvořit novou evidenci užívání půdy pro kontrolu státních dotací. Výše těchto dotací byla a je závislá na ploše obdělávané půdy. Bohužel jediná dostupná využitelná data narážela na svou aktuálnost, použitý formát a měla i horší vypovídací schopnost o skutečném uživateli konkrétního zemědělského pozemku. A tak až nově vytvořený identifikační systém (LPIS – z angl. Land Parcel v současné době Ministerstvem zemědělství, vyřešil požadavky EU pro uvolnění zemědělských dotací. Dnes je databáze LPIS odvozena z ortofotomap identifikací užití zemědělské půdy a zároveň slouží jako podklad pro kontroly na místě, které provádějí orgány státní správy (např. Státní zemědělský intervenční fond). Cílem těchto kontrol je mimo jiné ověření údajů uvedených v žádosti o dotaci – tedy i kontrola výměry pozemku.
Jednou z nejproblematičtějších kategorií pro zaměření ploch využívaných k obdělávání jsou vinice. Množství drobných zemědělců je v této kategorii pěstitelů větší než v kterékoliv jiné oblasti a také způsob obdělávání nahrává k zaměření ploch nejen z ortofotomap, ale i přímo z leteckých snímků. Proto byla letos na základě podkladů z EU vytvořena v ČR první pravidla pro stereofotogrammetrické zaměření vinic a jejich následné uspořádání do produkčních bloků jednotlivých žadatelů. Co je jedním z cílů fotogrammetrického zaměření vinic, ukazuje obr. 1.
Z obrázku je patrné, nakolik se plocha nyní vedená v LPIS, a tím i výše státní dotace, může lišit od skutečně osázené plochy. Na druhou stranu také z obrázku vyplývá, že nelze využitou plochu označit jen zaměřením hlavního keře, ale je třeba počítat i s korunou, která přes obdělávanou plochu přesahuje. Proto byly během fotogrammetrického měření zaměřeny i vzdálenosti mezi řádky, které se pak využily pro výpočet průměrné šířky řádku každého produkčního bloku. Výsledná plocha, na kterou potom lze získat dotaci, je rozšířená o polovinu vypočtené průměrné šířky řádku na každou stranu (obr. 2).
Jedním z výstupů popsaného stereofotogrammetrického zaměření vinic je vytvoření podkladů, které slouží pro následné kontroly v terénu a zároveň jako součást k předkládaným žádostem o dotace. Letos bylo pro tyto účely zpracováno více než 1500 protokolů obsahující polygony, linie i body zahrnující vždy plochy jednoho žadatele.
Na první pohled poměrně složitá technologie zaměření celkem jednoznačně definovala do budoucna pravidla pro výpočet výměry osázených ploch vinicemi. Téměř všechny výjimky a nejasnosti, které mohou v průběhu měření nastat, jsou obsahem technické specifikace a zahrnují i takové případy jako výpočet dotací na jednu řadu vinice, nebo dokonce samostatný keř.
Nově vytvořený registr vinic by měl sloužit nejen státní správě k evidenci pěstitelů vinné révy, ale také by měl každému vinaři přinést podporu v žádostech o dotace, která mu přísluší. Nakonec to jistě oceníme také my, spotřebitelé, nad sklenkou chutného moku z českých a moravských vinic.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [440,88 kB]