Dítě a „energy drink“
| 6. 11. 2008V naší škole se rozmáhá pravidelné pití energetických nápojů typu Shock nebo Red bull. Pijí ho děti ve věku tak 12 let. Tyto nápoje obsahují kofein a taurin a na jejich obalech je i informace, že nápoje jsou určeny výhradně dospělým osobám. Jak tyto nápoje mohou dětem škodit? Jaký mohou mít vůbec účinek na jejich organizmus? Myslím si, že by tyto nápoje vůbec neměly dětem přijít do rukou. Firma Coca-cola stáhla, tuším, v loňském roce ze svých automatů ve školách všechny kofeinové nápoje, což byl určitě dobrý krok.
Děti mají zvýšenou citlivost k psychoaktivním látkám, a to i k těm, které dospělí většinou snášejí poměrně dobře. V nápojích typu „energy drink“ bývá často obsažen kofein. Ten může vyvolávat zejména u dětí následující potíže:
- neklid, neposednost, nesoustředěnost,
- bolesti žaludku,
- bolesti hlavy,
- poruchy spánku,
- zvýšení tepu krevního tlaku.
Kofein je navíc návyková látka, i když poměrně slabá. Na kofein může růst tolerance, což se projevuje zvyšováním dávek. Byly popsány i odvykací potíže po vysazení vysokých dávek. Tyto nápoje také většinou obsahují cukry, což s sebou nese rizika obezity a cukrovky. Chemická aditiva, chuťové látky a barviva někdy vyvolávají zejména u citlivějších dětí potíže a alergické reakce. Kromě toho obsah kyselin v těchto nápojích může poškozovat zubní sklovinu. Rodiče i školy dětem prospějí, když jim budou nabízet zdravější nealkoholické nápoje.
Pozn. red.: Lékaři univerzity Johnse Hopkinse, kteří se po mnoho let zabývají účinky kofeinu, upozorňují, že na energetických nápojích by měl být uveden obsah kofeinu. Tyto nápoje totiž obsahují od 50 až do 500 mg kofeinu v plechovce, takže nejsou řídké intoxikace kofeinem. Běžné příznaky těchto intoxikací jsou nervozita, neklid, nespavost, třes, vzrušenost, tachykardie, žaludeční nevolnost. V těžkých intoxikacích dokonce může dojít i k úmrtí. Pro srovnání – běžná cola obsahuje 35 mg kofeinu, šálek kávy 80–150 mg kofeinu.
Kdyby šlo jen o nespavost a nervozitu, asi by to u dospělých nestálo za řeč. Někteří z lékařů však upozorňují na možnost, že se tyto nápoje stávají branou k vyhledávání silnějších drog. Většina těchto nápojů je totiž inzerována jako posilující a stimulující nápoj a přitom používá jazyk uživatelů drog (např. „Extreme Energy 6-Hour Shot“, „Blow“). Studie 1253 vysokoškoláků prokázala, že mezi těmi, kdo požívají energetické nápoje, je vyšší výskyt užívání stimulantů lékařem nepředepisovaných.
Článek 2 evropské direktivy 2002/67/EC/ požaduje, aby nápoje obsahující kofein v koncentraci překračující 150 mg/litr měly na nálepce ve stejné úrovni, jako je název nápoje, upozornění na vysoký obsah kofeinu a aby byl uveden také obsah kofeinu ve 100 ml nápoje.
Poznámky
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [174,66 kB]