Aktuální číslo:

2023/9

Téma měsíce:

Vzory

Obálka čísla

Mikrosvětem s Josefem Reischigem a firmou Olympus

 |  5. 3. 1997
 |  Vesmír 76, 122, 1997/3

Zkuste dát obrázek z titulní stránky Vesmíru svým známým jako test.

Pohled na zelenou masu protkanou tmavými slévajícími se potůčky nejspíš evokuje pohled z kosmu na amazonský prales, s jednotlivými říčkami slévajícími se do veletoku. Nejde však o pohled z dálky na struktury obrovského měřítka, ale naopak pohled mikroskopický. Jde o snímek preparátu krevních kapilár, který zejména u těch, kteří se zabývají fraktálovými strukturami, vyvolá úvahy o větvení v přírodě.

Schopnost větvení v živočišných i rostlinných organizmech je skutečně velkolepá. Větvení tepen od aorty po kapiláry, větvení, které probíhá opakovaně, až jsou kapiláry tak úzké, že jimi projde jen jednotlivá krvinka.

Kapiláry se posléze slévají do širších struktur, do větších žil, které přivádějí krev zpět k srdci. Právě obrovská plocha kapilárního povrchu člověka – snad 30 čtverečních kilometrů – je také umožněna díky této rozvětvené síti tenoučkých kapilár.

Někteří teoretičtí biologové popisují fraktálové uspořádání struktur v celém těle: větvení dýchacích cest až na úroveň alveolů, fraktálové aspekty vylučovací soustavy, sítě Purkyňových vláken v srdci.

Příroda nabízí řadu příkladů větvení, jako jsou ptačí péra či struktura jehličnatých stromů. Větvení a slévání patří mezi nejzajímavější aspekty tvarového uspořádání živých organizmů.

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína

O autorovi

Michal Anděl

Prof. MUDr. Michal Anděl, CSc., (*1946) vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK. Je profesorem vnitřního lékařství se zaměřením na diabetologii a klinickou i  preventivní výživu. Je vedoucím Centra pro výzkum výživy metabolismu a diabetu 3. lékařské fakulty UK. V roce 1983 začal léčit první české pacienty intenzifikovanou inzulinovou léčbou. Je členem Učené společnosti ČR.
Anděl Michal

Doporučujeme

Nesnesitelná lehkost soutěživého ptáčkaření

Nesnesitelná lehkost soutěživého ptáčkaření

Tomáš Grim  |  5. 9. 2023
Velký rok, tedy účast v soutěži o největší počet pozorovaných druhů ptáků v daném roce, se mi v roce 2020 v ČR spíš přihodil – neplánoval jsem ho,...
Diagnóza z kapky krve

Diagnóza z kapky krve uzamčeno

Eva Bobůrková  |  4. 9. 2023
Zákeřnou rakovinu slinivky břišní je těžké odhalit, nedává o sobě nijak vědět. Když přijdou příznaky a lékaři stanoví diagnózu, naděje na přežití...
Mikroskopičtí umělci

Mikroskopičtí umělci uzamčeno

Petr Knotek  |  4. 9. 2023
Vzory v živé přírodě nalézáme nejen v makroskopickém měřítku. S pomocí pokročilých mikroskopických metod můžeme obdivovat ornamentované struktury...