Umělý enzym
| 5. 12. 1997 | Vesmír 76, 716, 1997/12
Izolace biopolymerů katalyzujících nejrůznější reakce je dnes běžnou záležitostí. Ačkoli toho dost víme o struktuře a funkci enzymů, jejich konstrukce de novo na základě teoretického modelu činí obtíže. Pracovní skupina kolem Kaye Severina, zabývající se chemickou biologií, zaznamenala výrazný úspěch, když zkonstruovala syntetickou ligázu peptidů. Třiatřicet aminokyselin dlouhý peptid má strukturu α-helixu a v jeho sekvenci se opakuje motiv sedmi aminokyselin – (abcdefg)n. Na pozicích a a d v této sekvenci jsou valin a leucin, což umožňuje hydrofobní interakci se substráty (dva kratší peptidy s definovanou sekvencí). Katalyzátor zvyšuje rychlost reakce až 4100krát. (Nature 389, 706–709, 1997)
Ke stažení
- Článek ve formátu PDF [260,18 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biochemie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Pavel Hulva
Doc. RNDr. Pavel Hulva, Ph.D., (*1975) vystudoval molekulární biologii (Mgr.) a zoologii (Ph.D.) na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Na katedře zoologie PřF UK a katedře biologie a ekologie PřF Ostravské univerzity se zabývá zejména evoluční genetikou, biogeografií a ochranou savců.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...