Umělý enzym
| 5. 12. 1997 | Vesmír 76, 716, 1997/12
Izolace biopolymerů katalyzujících nejrůznější reakce je dnes běžnou záležitostí. Ačkoli toho dost víme o struktuře a funkci enzymů, jejich konstrukce de novo na základě teoretického modelu činí obtíže. Pracovní skupina kolem Kaye Severina, zabývající se chemickou biologií, zaznamenala výrazný úspěch, když zkonstruovala syntetickou ligázu peptidů. Třiatřicet aminokyselin dlouhý peptid má strukturu α-helixu a v jeho sekvenci se opakuje motiv sedmi aminokyselin – (abcdefg)n. Na pozicích a a d v této sekvenci jsou valin a leucin, což umožňuje hydrofobní interakci se substráty (dva kratší peptidy s definovanou sekvencí). Katalyzátor zvyšuje rychlost reakce až 4100krát. (Nature 389, 706–709, 1997)
Ke stažení
Článek ve formátu PDF [260,18 kB]
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Biochemie
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Pavel Hulva
Doc. RNDr. Pavel Hulva, Ph.D., (*1975) vystudoval molekulární biologii (Mgr.) a zoologii (Ph.D.) na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Na katedře zoologie PřF UK a katedře biologie a ekologie PřF Ostravské univerzity se zabývá zejména evoluční genetikou, biogeografií a ochranou savců.

Doporučujeme
Hvězdy, které se červenají
Soňa Ehlerová | 2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života
Jan Turek | 2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat 
Jaroslav Petr | 2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.