Duševně nemocní v USA
| 5. 8. 1994Skupina vedená R. C. Kesslerem (Arch. Gen. Psych. 51, 8, 1994) zjišťovala nemocnost duševními chorobami u obyvatel USA ve věku 15 – 54 let, kteří nejsou umístěni ve zdravotnických zařízeních. Vytvořila přehled duševního zdraví veřejnosti ve čtrnácti základních diagnostických kategoriích.
Téměř polovina vyšetřovaných stonala některým z těchto onemocnění alespoň jednou v životě, u třetiny choroba trvala alespoň jedenkrát plný rok. Nejčastějšími poruchami byly deprese, závislost na alkoholu a dva druhy chorobného strachu. Víc než polovina všech duševních chorob vyskytnuvších se v průběhu celého života postihla 14 % populace postižené třemi a více současně se vyskytujícími poruchami. U této části nemocných byla onemocnění také nejtěžší.
Méně než 40 % lidí stižených jedním duševním onemocněním za život se dostalo lékařského ošetření. Z jedinců, u nichž bylo zjištěno probíhající duševní onemocnění v době průzkumu, bylo v posledním roce léčeno méně než 20 %. Ženy častěji stůňou poruchami afektivity (například depresí nebo úzkostí), muži jsou častěji stiženi závislostí na drogách a alkoholu a antisociálním chováním. Výskyt většiny onemocnění klesá s věkem a s rostoucí výší polohy na sociálním a ekonomickém žebříčku.
Za nejzávažnější se považuje zjištění, že je šestina americké veřejnosti stižena třemi a více duševními chorobami zároveň a že je úroveň profesionální péče tak nízká.