Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024

Aktuální číslo:

2024/7

Téma měsíce:

Čich

Obálka čísla

Mozková kůra a smutek

 |  5. 6. 1994
 |  Vesmír 73, 356, 1994/6

Pocity smutku, ustaranosti, stísněnosti a duševní ochablosti se souhrnně jmenují dysforie. Jsou opakem euforie, což je pojem pro dobrou náladu. Těžká a přetrvávající dysforie je příznakem depresivních onemocnění.

„Jestliže je činnost rozsáhlých skupin nervových buněk podkladem smyslového vnímání, poznávání i řeči, pak je pravděpodobné, že činnost jiných rozsáhlých skupin nervových buněk je podkladem pro to, čemu říkáme nálada,“ tak uvažovala skupina, kterou vede J. V. Pardo ( Am. J. Psych. 150, 713, 1993).

Tam, kde se mozková kůra namáhá, stoupá spotřeba kyslíku i krevního cukru glukózy a stoupá míra prokrvení. Označí-li se kyslík, glukóza nebo krev radioaktivně, je možné rozlišit místa, kde se mozková kůra namáhá, od míst, kde je její stav klidový, což je podkladem zobrazovací metody PET (pozitronová emisní tomografie).

Skupina zkoumala sedm dokonale vyšetřených dobrovolníků, žen i mužů ve stáří mezi 20. - 30. rokem, považovaných po vyšetření za lidi duševně zcela normální. Úkolem dobrovolníků bylo vyvolat si hluboký smutek ve vazbě na nějakou událost z jejich života tak, aby nebyl doprovázen pocity jinými, například úzkostí. Dobrovolníci si obvykle vybavili smrt někoho blízkého, u všech žen a poloviny mužů se při vybavování vzpomínek objevily slzy.

PET zjistila, že se při tom zvýšila činnost mozkové kůry na spodině čelních laloků. U žen oboustranně, u mužů na straně levé. Tato oblast mozku se tedy podílí na kontrole emotivity, což odpovídá klinickým a anatomickým zkušenostem starým více než 100 let.

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Psychologie a psychiatrie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

František Koukolík

MUDr. František Koukolík, DrSc., (*1941) vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Ve Fakultní Thomayerově nemocnici se zabývá zejména neuropatologií. V posledních letech píše do mnoha novin a časopisů, vystupuje v četných rozhlasových a televizních pořadech.

Doporučujeme

Algoritmy pro zdraví

Algoritmy pro zdraví

Ondřej Vrtiška  |  8. 7. 2024
Umělá inteligence proniká do medicíny a v následujících letech ji nejspíš významně promění. Regina Barzilay z MIT má pro vývoj nástrojů...
Mají savci feromony?

Mají savci feromony?

Pavel Stopka  |  8. 7. 2024
Chemická komunikace je způsob předávání a rozpoznávání látek, jímž živočichové získávají informace o jiných jedincích, o jejich pohlaví a věku, o...
Jak funguje moderní speleologie

Jak funguje moderní speleologie uzamčeno

Michal Filippi, Jan Sirotek  |  8. 7. 2024
Přesně před 150 lety byla na prodej Mamutí jeskyně. Systém, který do té doby sloužil jako místo pro těžbu ledku z guana, byl k mání za pouhých...