Středoevropské rondely
Kamenné kruhy, známé zejména z doby kamenné a bronzové ze západní Evropy, přitahují pozornost po celou dobu své existence. Svůj původní účel, který je stále předmětem spekulací, už dávno ztratily. Jejich využití se měnilo v čase i prostoru a původní stavitelé či iniciátoři by byli překvapeni mnohotvarostí výkladu smyslu svých staveb. Tyto objekty však nejsou v prostoru pravěké Evropy osamocené. O stovky i tisíce let je předcházejí stavby s podobnými okrouhlými půdorysy, ale z rozdílného materiálu – rondely.
Co je to rondel?
![](/images/gallery/archiv/2008/11/stredoevropske-rondely/page/s_2008_762_01.jpg)
Objevy některých rondelů (o průměru větším než 200 m, s příkopy až 10 m širokými a více než 4 m hlubokými) dokládají, že šlo o objekty monumentální. Palisády tvořily neproniknutelnou zeď. Nebylo vidět, co se děje uvnitř objektu, a dění vně areálu se dalo pozorovat pouze vstupy nebo jiným přerušením palisád. Orientace některých vstupů k hlavním světovým stranám navozuje úvahy o využití k astronomickému pozorování. 1)
Mladý neolit – čas rondelů
Výsledky bádání popisují období existence rondelů (v České republice mladší neolit, 4900–4500 př. Kr.) jako čas změn. Tehdejší převážně zemědělská společnost prošla určitým vývojem – měnily se tvary obydlí i jejich konstrukce, tvary a výzdoba keramických nádob či spektrum surovin pro kamenné nástroje a šperky. Zdroje surovin mohly být velmi daleko a spolu s nálezy importované keramiky poukazují na vzdálené kontakty tehdejších komunit.V mladém neolitu se podstatněji rozšířil pohřební žárový ritus a známe z té doby i více pohřebišť. Jsou na nich také pohřby jedinců s bohatší výbavou, což ukazuje na změny v sociální struktuře, i hroby dětí obou pohlaví. Mění se uspořádání plochy sídelních areálů a zřejmě také sociální i ekonomické postavení některých areálů v menších sídelních oblastech (například podél vodních toků). Právě rondel je nositelem jedné z výrazných změn – nepřehlédnutelnou novinkou v prostorové struktuře některých sídlišť.
Kde všude jsou?
![](/images/gallery/archiv/2008/11/stredoevropske-rondely/page/s_2008_762_03.jpg)
Jak vypadaly?
![](/images/gallery/archiv/2008/11/stredoevropske-rondely/page/s_2008_762_04.jpg)
Odhad původní výšky palisád vychází z hloubky žlábků, v nichž byla ukotvena (většinou se uvažuje výška nad 1,5 m). Kmeny byly podle nalezených stop kladeny hustě vedle sebe a množství pokácených stromů muselo poznamenat ráz okolní krajiny. Například pro rekonstrukci palisád rondelu v rakouském Schletzu bylo pokáceno více než 420 dubových kmenů o průměru kolem 26 cm!
Zatím není nevyřešen osud materiálu z příkopů. Někteří archeologové uvažují o vršení valů, a to zřejmě uvnitř areálu, další o rozvlečení po okolí.
Jak byly stavěny a jak rychle?
Podle nálezů nedostavěných objektů (například Kleedorf nebo Kamegg v Dolním Rakousku), byly příkopy hloubeny po částech – jednotlivé úseky mají různou hloubku a někdy se konce příkopu nesetkaly (Mašovice na jižní Moravě). Jako nástroje asi sloužily různé parohové kopáče a dřevěné rýče. Jejich stopy jsou někdy zaznamenány na stěnách příkopů.Rychlost výstavby můžeme jen odhadovat či pokusně ověřovat. Podrobně byla rekonstrukce evidována v rakouském Heldenbergu. Kromě doby na kopání příkopů, kácení stromů a stavby palisád byla při rekonstrukci rondelu ze Schletzu sledována také spotřeba nástrojů a předpokládaná doba jejich výroby. Podle zúčastněných badatelů by stavbu rondelu stihlo kolem 100–200 lidí asi za 2 roky!
Čemu sloužily?
![](/images/gallery/archiv/2008/11/stredoevropske-rondely/page/s_2008_762_05.jpg)
Někdo, kdo jejich konstrukci znal, však musel naplánovat a řídit stavbu rondelu, protože má základní rysy unifikované. Pokusy poukazují na časovou a energetickou náročnost stavby. Pokud by se nějak neúčastnili lidé z okolních sídlišť, představovala by výstavba většího rondelu pro místní obyvatele výraznou a dlouhodobou zátěž. Objevy rondelů pouze na některých sídelních areálech proto s velkou pravděpodobností svědčí o centrální úloze těchto areálů, tedy o přítomnosti osob s vyšším postavením.
Díky existenci rondelů musíme v období mladého neolitu počítat se základními matematickými a astronomickými znalostmi a s rozsáhlými komunikačními možnostmi.
Rondely v Kolíně – lokalita určená k zániku
![](/images/gallery/archiv/2008/11/stredoevropske-rondely/page/s_2008_762_06.jpg)
O dění uvnitř rondelů chybějí přímé informace. Nálezy z příkopů umožňují aspoň předběžné úvahy, jen s velkou opatrností je však můžeme spojovat s původní funkcí objektů. Mimořádně mnoho keramiky a zvířecích kostí podporuje teze o společných oslavách uvnitř areálu, na něž bylo třeba přinést nádoby s jídlem a nápoji, poražená zvířata apod. Lebky turů, nalézané u vstupů, mohly tvořit dominanty votivních kůlů. Několikrát byly v příkopu odkryty lidské pozůstatky, nevíme však, jak souvisely s funkcí rondelu. Našly se poblíž vstupů, mají podobu regulérních pohřbů či jen pohozených jedinců. Nejméně jednou se podařilo prokázat násilnou smrt.
Blízko rondelů bylo odkryto i sídliště s dlouhými domy výrazných tvarů a rozměrů. Jestli v něm žili stavitelé, nebo uživatelé rondelů, zatím nevíme. Dosud se ani nepodařilo vyřešit, který z rondelů je starší.
Co s nimi?
Rondely jsou opředeny řadou mýtů, založených na seriózních vědeckých základech i na polopravdách. Alarmující skutečností týkající se jejich zachování, a tudíž poznání nových souvislostí je současný stavební boom v celé střední Evropě. Pravěké objekty jsou ničeny, ať už pod dohledem archeologa nebo bohužel i bez něj. Významnými negativními činiteli jsou také zemědělská činnost a eroze. Pro budoucnost rondelů je inspirativní ukázka ochrany a možnosti zapojit je do naučných stezek. Na základě průzkumů se například v Rakousku zastavují stavební i zemědělské práce (ve spolupráci s majitelem pozemku), půdorysy rondelů se zviditelňují vysazením barevně výrazného porostu a opatřují se informačními tabulemi. Rondely se tak „konzervují“. V našich podmínkách si však zatím takovou ochranu památek těžko představíme.Literatura
F. Bertemes, P. F. Biehl: Goseck: Archäologie geht on line, Archäologie in Deutschland 6, 36–38, 2005F. Daim, W. Neubauer: Zeitreise Heldenberg. Geheimnisvolle Kreisgräben. Katalog zur Niederösterreichischen Landesaustellung, Verlag Berger, Horn/Wien 2005
G. Hasenhündl, W. Neubauer, G. Trnka: Kreisgräben – eine runde Sache. Sechs Wege zu ausgewählten Kreisgrabenanlagen im Weinviertel. Eine Annährung an die ältesten Monumentalbauten Europas, Horn/Wien 2005
I. Pavlů, J. Rulf, M. Zápotocká: Bylany Rondel. Model of the neolithic site, Památky archeologické, Supplementum 3, 7–123, 1995
J. Pavúk, V. Karlovský: Orientácia rondelov Lengyelskej kultúry na smery vysokého a nízkeho Mesiaca, Slovenská Archeológia 52, 211–280, 2004
J. Petrasch: Mittelneolitische Kreisgrabenanlagen in Mitteleuropa, 71. Bericht der RGK, Mainz a/R., 407–564, 1990
V. Podborský a kol.: Pravěká sociokultovní architektura na Moravě. Primeval Socioritual Architecture in Moravia, Masarykova univerzita, Brno 1999
J. Rulf: Středoevropské neolitické rondely, Dějiny a současnost 14, 7–11, 6/1992
Poznámky
Ke stažení
článek ve formátu pdf [417,89 kB]