i
První transplantace prasečího srdce člověku
| 13. 1. 2022Američtí lékaři transplantovali srdce geneticky modifikovaného prasete 57letému pacientovi s těžkou srdeční arytmií. Půjde o průlom v transplantační medicíně?
Aktualizace: Pacient David Bennett zemřel dva měsíce po operaci, 8. března 2022. Uvedla to na svých stránkách britská BBC.
V pátek 7. ledna 2022 lékaři Marylandské univerzity úspěšně transplantovali geneticky modifikované prasečí srdce 57letému pacientovi s nevyléčitelným onemocněním srdce. Pro pacienta to byla v současné době jediná dostupná možnost.
Video Marylandská univerzita
O autorovi
Jaroslav Petr
Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., (*1958) vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze. Ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi se zabývá regulací zrání savčích oocytů a přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze. Je členem redakční rady Vesmíru.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...