i

Aktuální číslo:

2025/6

Téma měsíce:

Červená

Obálka čísla

Zrození australopitéka

 |  2. 6. 2025
 |  Vesmír 104, 378, 2025/6

Před 100 lety (7. února 1925) vyšla v časopise Nature kuriózní zpráva o „chybějícím článku“ – fosilii, která se nachází mezi lidoopy a lidmi. Fosilie, pojmenovaná anatomem Raymondem Arthurem Dartem Australopithecus africanus, potvrdila Darwinovo přesvědčení, že vznik lidstva se odehrál v Africe. Šlo nejen o první nález zástupce tribu Homini mimo rod Homo na tomto kontinentě, ale také o první druh rodu australopitéků (Australopithecus), který dnes zahrnuje sedm až jedenáct vyhynulých afrických druhů. Nález lebky čtyřletého A. africanus – „taungského dítěte“ – se stal jedním z nejvýznamnějších článků počátku moderní paleoantropologie.

Překvapením pro mnoho čtenářů knihy O vzniku druhů přírodním výběrem (1859) je skutečnost, že Darwin se zde důsledně vyhnul otázce vzniku lidstva. Pouze dvě stránky před koncem knihy nacházíme krátkou poznámku: „Světlo bude vrženo na původ člověka a jeho historii.“ Ať už měl Darwin k tomuto omezení jakékoli důvody, jisté je, že porovnání anatomie lidí, goril a šimpanzů, které provedl Thomas Henry Huxley v knize Man’s place in nature (1863), bylo jedním z podnětů k napsání Darwinovy druhé nejdůležitější knihy O původu člověka.

Bylo to v této knize, kde se Darwin odvážil jedné velice významné předpovědi. V druhém vydání z roku 1871 můžeme číst: V každé velké oblasti světa jsou žijící druhy savců úzce příbuzné s vyhynulými druhy dané oblasti. Je proto pravděpodobné, že Afrika byla původně osídlena dnes již vyhynulými lidoopy, kteří blízce připomínali gorilu a šimpanze, a jelikož jsou tyto dva druhy nejbližšími příbuznými člověka, je ještě pravděpodobnější, že naši dávní předkové žili právě na africkém kontinentu. (O původu člověka, Academia, 2006, s. 181)

Většina významných přírodovědců se ve své době domnívala, že člověk vznikl nejspíš kdesi v jižní Asii. Toho názoru byli např. Alfred Russel Wallace (1823–1913), Ernst Haeckel (1834–1919) a Eugène Dubois (1858–1940). Fosilní nálezy homininů v té době pocházely buď z Evropy (Homo neanderthalensis), nebo  z jihovýchodní Asie (Homo erectus, dříve Pithecanthropus erectus). Naproti tomu Charles Darwin ve zmíněné knize a později francouzský paleoantropolog Pierre Teilhard de Chardin (1881–1955) správně předpokládali, že kolébkou lidstva byla Afrika.

Objev prvního australopitéka

Australopitékové by určitě dříve či později byli objeveni, ale nejspíš by se tak nejmenovali. Byla to čirá shoda okolností v listopadu roku 1924. Existuje o tom několik ne zcela shodných vyprávění [1–4]. Jisté ale je, že profesor Raymond Arthur Dart (1893–1988), čerstvý vedoucí katedry anatomie na Lékařské fakultě Witwatersrandské univerzity v Johannesburgu, vypsal v roce 1924 cenu za nejzajímavější anatomický exponát přinesený studentem. Snažil se tehdy rozšířit skrovné sbírky anatomického muzea.

Nyní vidíte 24 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Paleontologie, Historie vědy, Historie, Antropologie

O autorovi

Marcel Rejmánek

RNDr. Marcel Rejmánek (*1946) vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze. V letech1979–1983 byl vedoucím Biomatematického střediska ČSAV v Českých Budějovicích. Nyní pracuje jako profesor ekologie na Kalifornské univerzitě v Davisu, zabývá se biologickými invazemi a dynamikou tropických lesů.
Rejmánek Marcel

Doporučujeme

Hvězdy, které se červenají

Hvězdy, které se červenají

Soňa Ehlerová  |  2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života

Barva krve, moci a života

Jan Turek  |  2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat

Červená v říši zvířat uzamčeno

Jaroslav Petr  |  2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.