Od lidského genomu po trestní právo
| 5. 5. 2025Čtení donedávna přehlížených částí lidského genomu, boj s bakteriální rezistencí, pochopení role oceánů v globálním uhlíkovém cyklu, snaha ulehčit život lidem trpícím stařeckou demencí nebo kritický rozbor podmíněného trestu odnětí svobody – to jsou výzkumná témata, jimiž se zabývají finalisté letošní Ceny Czexpats in Science.
Cenu vyhlašuje stejnojmenná iniciativa spolu s biotechnologickou firmou DIANA Biotechnologies. Letos proběhl její druhý ročník. Stejně jako loni (Vesmír 103, 229, 2024/4) její finalisty představujeme.
Czexpats in Science sdružují české vědce, kteří působí v zahraničí nebo se po zahraničním pobytu vrátili do České republiky. Snaží se propojovat vědce mezi sebou a podporovat jejich kontakt s domácím prostředím, které může ze zahraničních zkušeností čerpat inspiraci (viz také rozhovor s ředitelem Czexpats Matoušem Glancem, Vesmír 103, 670, 2024/12).
Cena je určena vědcům a vědkyním majícím nanejvýš sedm let od obhajoby dizertace. Z dvaceti kandidátů jich do finále postoupilo šest, odborná porota vybrala tři vítěze: bioinformatičku Moniku Čechovou, právníka Jakuba Drápala a Stanislava Forta, který se věnuje umělé inteligenci (jeho příspěvek jsme do uzávěrky tohoto čísla bohužel neobdrželi). Cenu převzali 16. dubna 2025 na Masarykově univerzitě v Brně.
Monika Čechová: Zaplňujeme mezery v lidském genomu
Jakub Drápal: Paradoxy podmíněného trestu
Tereza Jarníková: Modelujeme okyselování oceánů
Adéla Melcrová: Nová zbraň proti rezistentním infekcím
Hana Marie Broulíková: Včasná diagnostika demence
Ke stažení
článek ve formátu pdf [605,14 kB]
O autorovi
Ondřej Vrtiška
