Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola
i

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Je na obzoru fit pilulka?

 |  2. 12. 2024
 |  Vesmír 103, 714, 2024/12

U řady onemocnění se nám kromě příslušné medikace od lékaře dostane také doporučení zvýšit svoji fyzickou aktivitu. Lze ji nahradit „zázračnou pilulkou“?

Nedostatek fyzické aktivity bývá pokládán za významný faktor při vzniku závažných chronických onemocnění včetně diabetu 2. typu, metabolického syndromu, obezity a řady kardiovaskulárních onemocnění. Zejména v rozvinutých zemích v posledních desetiletích významně narostl podíl obézních lidí, což je zřejmý důsledek nerovnováhy mezi příjmem a výdejem energie. Celkem překvapivé je zjištění, že cvičení pozitivně ovlivňuje také nemoci, které postrádají zjevnou souvislost s energetickým metabolismem. Týká se to například onkologických onemocnění, ale dokonce i některých neurologických a neurodegenerativních, například určitých typů demence.

I když doporučovaný přiměřený fyzický pohyb je jistě nejlepším řešením, jen malá část pacientů dlouhodobě zvýší pohybovou aktivitu. Někteří tak z různých důvodů učinit nemohou, mnozí nechtějí. Protože se tento problém týká velkého počtu lidí, mnohá pracoviště se začala zaměřovat na výzkum možnosti farmakologického řešení. Zjednodušeně řečeno, lidé si ve své většině raději vezmou pilulku, než by se obtěžovali cvičením. Většinou si to ani neuvědomujeme, ale u řady onemocnění se tento přístup ujal natolik, že je pokládán za běžný. Při nálezu vysokých hladin cholesterolu málokdo začne s pravidelným cvičením a raději si nechá předepsat účinná léčiva, většinou statiny. Podobné je to i u diabetu 2. typu, kde se v posledních desetiletích objevilo mnoho účinných léčiv. Protože je diabetes často provázen obezitou, byl při užívání léčiv typu agonistů GLP‑11) pozorován úbytek hmotnosti. To vedlo dokonce ke schválení některých těchto léčiv i v indikaci obezity.2) Zatím nejúspěšnějším je semaglutid firmy Novo Nordisk, známý pod obchodními názvy Ozempic (proti diabetu) a Wegovy (pro hubnutí), v těsném závěsu je ale i několik léčiv konkurenčních firem.

Vraťme se však k pozitivnímu vlivu přiměřeného tělesného cvičení na lidské zdraví. Ten je neoddiskutovatelný. Otázkou je, jak toho využít při vývoji nových léčiv vedoucích k takovému zlepšení. Tato skupina léčiv si už dokonce vysloužila vlastní jméno, v angličtině jsou označována jako excercise mimetics3) (látky napodobující účinek cvičení nebo jednodušeji cvičební mimetika). Na jaký mechanismus účinku se při jejich vývoji zaměřit? Cvičení vede k řadě pozitivních změn, ale sledování jednotlivých parametrů na molekulární úrovni neodhalilo žádný konkrétní receptor, na který by se taková léčba měla zaměřit. Převládá názor, že to ani není možné a že tento vliv je závislý na mnoha faktorech. Přesto se vědci na některé potenciální cíle zaměřili, a experimenty už přinesly několik slibných výsledků, i když je výzkum v počátcích.

Nyní vidíte 26 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Farmakologie

O autorovi

Stanislav Rádl

Doc. Ing. Stanislav Rádl, CSc., (*1951) vystudoval organickou chemii na VŠCHT v Praze. Poté nastoupil do Výzkumného ústavu pro farmacii a biochemii v Praze, kde se zabýval hlavně výzkumem originálních antibakteriálních léčiv a později nenarkotických analgetik. Po začlenění tohoto ústavu do struktury firmy Zentiva vedl skupinu vyvíjející syntézu generických léčiv a od roku 2017 tam působí jako konzultant. Na VŠCHT přednáší profilový předmět farmakochemie.
Rádl Stanislav

Doporučujeme

Výbuch v hmyzí říši

Výbuch v hmyzí říši uzamčeno

Stárnoucí dělníci termitů druhu Neocapritermes taracua brání svou kolonii doslova do roztrhání těla. Používají k tomu nálože specifického...
Obezita, danajský dar přírody

Obezita, danajský dar přírody

Helena Havelková  |  6. 1. 2025
Příroda nás obdařila schopností přežít v nepříznivých podmínkách. Neseme varianty genů, které nám umožňují snížit v době hladovění svůj...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...