i

Aktuální číslo:

2025/2

Téma měsíce:

Sklo

Obálka čísla

Živočichové bez mikrobů

 |  3. 1. 2022
 |  Vesmír 101, 61, 2022/1

1932: Živočichové bez mikrobů byli několikráte vypěstováni, v přírodě jsou jimi prý minující larvy molů v listech. Jinak je při všudypřítomnosti mikrobů přirozeno, že vnikají do těla živočichů nebo jsou na jeho povrchu. Zcela čistou kulturu mušky banánové (Drosophila melanogaster) připravil Guyénot a po sta generací ji pěstoval bez bakterií. Mušky tím nikterak netrpěly. Larvy mušky banánové živí se v přírodě kvasinkami, v čistých kulturách synthetickou živinou, obsahující nerostné soli, pepton, lecithin a vitamin, získaný z usmrcených kvasnic nebo z jater. Pokusy takové jsou velmi důležité pro poznání výměny látek u živočichů. Guyénotovi se podařilo dokázati, že larvy mušky banánové jsou s to tvořiti tuky z bílkovin.

Vesmír 10, 127, 1932/5

2022: Mikroorganismy jsou pro zdravý vývoj a fungování (nejen) lidského organismu mimořádně důležité, jakkoli se z mikrobiomu stalo módní slovo, které se v tiskových zprávách řady výzkumných institucí nadužívá (Vesmír 95, 251, 2016/5), a jakkoli se ukázalo, že dlouho tradovaná poučka o střevních a kožních bakteriích desetinásobně převyšujících počet tělesných buněk přece jen přehání (Vesmír 95, 266, 2016/5). Bakterie (ale v málo probádaném rozsahu i protista, viz Vesmír 100, 432, 2021/7) mají vliv na metabolismus, fyziologii, imunitu a zprostředkovaně i na chování živočichů i lidí.

O nejrůznějších interakcích mezi pestrou komunitou jednobuněčných organismů a jejich hostiteli toho stále víme relativně málo. A protože chaos se špatně zkoumá, je užitečné experimentální model zjednodušit. V laboratořích se proto využívají tzv. gnotobiotické modelové organismy – buď přesně víme, které mikroorganismy v nich a na nich žijí, nebo víme, že jsou jich zcela prosté (jsou axenické). Získávají se sterilním vylíhnutím z vajec nebo aseptickými chirurgickými postupy (císařským řezem), jsou chovány ve sterilních podmínkách a krmeny sterilní potravou (Vesmír 91, 218, 2012/4). První axenické zvíře, morče, získali už v roce 1896 George Nuttall a Hans Thierfelder.

Mezinárodní tým, jehož členy jsou i odborníci z Mikrobiologického ústavu AV ČR, nedávno představil nový myší model GnotoMice15.1)Jeho základem je axenická myš, kterou lze vystavit patnácti detailně charakterizovaným bakteriálním kmenům. Ty reprezentují sedm z dvaceti nejhojnějších skupin střevních bakterií myši a lze je kombinovat jako kostičky v dětské stavebnici. Je tak možné dobře studovat jejich vliv na hostitelský organismus. Model má zajistit lepší reprodukovatelnost studií, například v preklinické fázi testování potenciálních léčiv.

Poznámky

1) Darnaud M. et al.: Nat. Commun., 2021, DOI: 10.1038/s41467-021-26963-9

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Mikrobiologie
RUBRIKA: Vertikála

O autorovi

Ondřej Vrtiška

Původním vzděláním biolog se specializací na hydrobiologii (PřF UK), utekl z oborů žurnalistika a kulturní antropologie (obojí FSV UK). Od r. 2001 pracoval jako vědecký novinář (ABC, Český rozhlas, TÝDEN, iHNed.cz), na téma „věda v médiích“ přednáší pro vědce i pro laickou veřejnost. Věnuje se popularizaci vědy, spolupracuje s Učenou společností České republiky. Z úžasu nevycházející pozorovatel memetické vichřice. Občas napíná plachty, občas staví větrolam.
Vrtiška Ondřej

Doporučujeme

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem

Probírat se úlovkem hlubokomořských ryb jako pokladem uzamčeno

Eva Bobůrková  |  3. 2. 2025
Přírodovědkyni Zuzaně Musilové učarovaly ryby. A to hlavně podivuhodné ryby hlubokomořské, s obrovskýma očima a strašlivými zuby. Byť mnohé z nich...
Doba skleněná

Doba skleněná uzamčeno

Obliba skla trvá už kolem 5000 let. Díky využití přírodních věd dokážeme prohloubit dosavadní poznání toho, kdy a kde se vyráběly skleněné...
Skleněný zázrak

Skleněný zázrak video

Marek Janáč  |  3. 2. 2025
Jeden z nejunikátnějších sklářských příběhů všech dob odstartovaly dvě rodinné tragédie. Leopoldu Blaschkovi z Českého Dubu zemřela na choleru...