Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024Grada2024
i

Aktuální číslo:

2024/7

Téma měsíce:

Čich

Obálka čísla

Překvapivé změny vegetace za posledních 18 000 let

 |  6. 9. 2021
 |  Vesmír 100, 549, 2021/9

O změnách biodiverzity se často diskutuje v souvislosti s obdobím od průmyslové revoluce. Ale zrychlování přeměny přírodního prostředí začalo již před několika tisíciletími.

Rychlost vegetační změny závisí na obměně druhů za určitou dobu. Jedna z metod, jak monitorovat změny biodiverzity v průběhu tisíců let, je analýza pylových zrn získaných pomocí sond ze sedimentů z jezer nebo rašelinišť.

A právě touto metodou jsme zkoumali rychlost změn vegetace za posledních 18 000 let na všech kontinentech kromě Antarktidy od poslední doby ledové až do současnosti. Pro analýzu byla dostupná databáze 1181 pylových záznamů. Výsledky ukazují, že přibližně před 4000 lety se tempo vegetační změny začalo výrazně zrychlovat a tento stav trvá až do současnosti. Zajímavé je, že k této změně došlo celosvětově. Znamená to, že drastičtější změny ve vegetaci nezačaly až s průmyslovou revolucí, ale o tisíce let dříve. To narušuje představy mnoha ekologů pracujících se záznamy starými jen desítky nebo stovky let.

Změny vegetace mohou být způsobeny vlivem klimatu, působením člověka, nebo kombinací obou faktorů. Je velmi důležité pochopit, co pozorované změny způsobilo. Dalším krokem proto bude zpracovat informace o kolísání klimatu, porovnat je s archeologickými daty o velikosti lidských populací a vztáhnout je k změnám vegetace. Pokud pochopíme minulost, můžeme lépe posoudit přítomnost a snad ovlivnit i budoucnost.

Mottl O. et al.: Science, 2021, DOI: 10.1126/science.abg16850

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Paleontologie, Ekologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Ondřej Mottl

Mgr. Ondřej Mottl, Ph.D., je ekolog se zájmem o paleoekologii a datové analýzy. Vystudoval biologii na Jihočeské univerzitě Českých Budějovicích. Působil v Entomologickém ústavu v Biologickém centru AV ČR. V současné době je postdoktorandem na University of Bergen v Norsku.
Mottl Ondřej

Doporučujeme

Algoritmy pro zdraví

Algoritmy pro zdraví

Ondřej Vrtiška  |  8. 7. 2024
Umělá inteligence proniká do medicíny a v následujících letech ji nejspíš významně promění. Regina Barzilay z MIT má pro vývoj nástrojů...
Mají savci feromony?

Mají savci feromony?

Pavel Stopka  |  8. 7. 2024
Chemická komunikace je způsob předávání a rozpoznávání látek, jímž živočichové získávají informace o jiných jedincích, o jejich pohlaví a věku, o...
Jak funguje moderní speleologie

Jak funguje moderní speleologie uzamčeno

Michal Filippi, Jan Sirotek  |  8. 7. 2024
Přesně před 150 lety byla na prodej Mamutí jeskyně. Systém, který do té doby sloužil jako místo pro těžbu ledku z guana, byl k mání za pouhých...