Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024

Aktuální číslo:

2024/9

Téma měsíce:

Chiralita

Obálka čísla

Bič, který si pleteme

 |  6. 9. 2021
 |  Vesmír 100, 580, 2021/9

V polovině července napsal Miroslav Korecký do MF Dnes sloupek „Kdo by dělal pokrývače, když může klimaticky brázdit Afriku“, v němž se podivoval nad mezinárodními zkušenostmi a vzděláním mladých expertek, které mu k tématu klimatického balíčku nabídla jedna neziskovka. Text je to pozoruhodný nejen kvůli neskrývanému šovinismu a argumentační kluzkosti („Stihne-li mladá žena … vystudovat v cizině, … brázdit svět, … jaký div, že u nás nikdo nechce dělat pokrývače, servírku…“), ale rovněž kvůli smělému výpadu v závěru: „Mimochodem – v tom e-mailu z neziskovky bylo pár gramatických chyb, ale to se dá asi čekat, že když někdo pendluje po všech těch Montanách a Oslech, blbiny neřeší.“

Neohrožený bojovník proti feminizaci naší expertní scény se stylizuje do role ochránce mateřského jazyka poukazem na podezřelou internacionálnost vnucovaných odbornic. Ve skutečnosti je to podlý útok ve stylu: pokud nemáš, čím bys oponenta očernil, použij gramatické chyby. Asi mi dáte za pravdu, že toto není ojedinělá strategie. Stačí se porozhlédnout po libovolné internetové diskusi a brzy na podobný argument „gramatikou“ narazíte.

Čím to je, že máme potřebu upozorňovat na tyto nepodstatné formální detaily? Na vině je stále přežívající jazykový purismus, resp. preskriptivní přístup k jazyku, který je v nás po generace pěstován. Kolegové lingvisti se sice z toho snaží vyvinit s tím, že nic takového u nás už léta neexistuje, vždyť nemáme ani jazykový zákon, ani žádnou formální vymahatelnost pravidel. Pravda je podle mě ale komplikovanější.

Preskripce se u nás projevuje jako hýčkaný pocit, že jsme oprávněni dehonestovat kohokoli, kdo mluví či píše jinak, než jak je to uvedeno v kodifikačních příručkách. Nejde přitom o srozumitelnost či naplnění komunikačního cíle, ale čistě o formální shodu s pravidly pravopisu, což je mimochodem příručka, která za dva roky oslaví 30 let od své poslední větší novelizace.

Takže ještě jednou (i když bohužel asi ne naposledy): odchylka od pravopisu není důvod k výsměchu, stigmatizaci ani puvoár k negativnímu hodnocení. Pokud někoho soudíte podle těchto formálních ukazatelů, vypovídá to spíš o vaší povrchnosti či frustraci, že se vám nedostává skutečných argumentů. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Sociologie, Lingvistika

O autorovi

Václav Cvrček

Václav Cvrček, Ph.D., (*1981) vystudoval bohemistiku, lingvistiku a fonetiku na FF UK. V disertační práci na oboru matematická (korpusová) lingvistika se věnoval otázce regulace jazyka a lingvistických intervencí do jazykového vývoje. V současnosti je vědeckým pracovníkem Ústavu Českého národního korpusu FF UK (www.korpus.cz).

Doporučujeme

Homochirální život a racemická smrt

Homochirální život a racemická smrt uzamčeno

Tomáš Ovad, Petr Slavíček  |  2. 9. 2024
Saský král Lothar III. zahájil krátce po své korunovaci římským císařem tažení na Sicílii, ovládanou normanským panovníkem Rogerem II. Ačkoli...
Žabí poklad amazonských domorodců

Žabí poklad amazonských domorodců

Pro někoho jde o magickou medicínu prodávanou na internetu, pro domorodé obyvatele Amazonie o cennou surovinu využívanou v tamní medicíně, ale v...
Podvodní ohňostroj

Podvodní ohňostroj uzamčeno

Bioluminiscence, tedy proces produkce a emise studeného světla živými organismy, se může uplatnit v základním výzkumu, v neinvazivním...