Aktuální číslo:

2023/3

Téma měsíce:

Růst

Bič, který si pleteme

 |  6. 9. 2021
 |  Vesmír 100, 580, 2021/9

V polovině července napsal Miroslav Korecký do MF Dnes sloupek „Kdo by dělal pokrývače, když může klimaticky brázdit Afriku“, v němž se podivoval nad mezinárodními zkušenostmi a vzděláním mladých expertek, které mu k tématu klimatického balíčku nabídla jedna neziskovka. Text je to pozoruhodný nejen kvůli neskrývanému šovinismu a argumentační kluzkosti („Stihne-li mladá žena … vystudovat v cizině, … brázdit svět, … jaký div, že u nás nikdo nechce dělat pokrývače, servírku…“), ale rovněž kvůli smělému výpadu v závěru: „Mimochodem – v tom e-mailu z neziskovky bylo pár gramatických chyb, ale to se dá asi čekat, že když někdo pendluje po všech těch Montanách a Oslech, blbiny neřeší.“

Neohrožený bojovník proti feminizaci naší expertní scény se stylizuje do role ochránce mateřského jazyka poukazem na podezřelou internacionálnost vnucovaných odbornic. Ve skutečnosti je to podlý útok ve stylu: pokud nemáš, čím bys oponenta očernil, použij gramatické chyby. Asi mi dáte za pravdu, že toto není ojedinělá strategie. Stačí se porozhlédnout po libovolné internetové diskusi a brzy na podobný argument „gramatikou“ narazíte.

Čím to je, že máme potřebu upozorňovat na tyto nepodstatné formální detaily? Na vině je stále přežívající jazykový purismus, resp. preskriptivní přístup k jazyku, který je v nás po generace pěstován. Kolegové lingvisti se sice z toho snaží vyvinit s tím, že nic takového u nás už léta neexistuje, vždyť nemáme ani jazykový zákon, ani žádnou formální vymahatelnost pravidel. Pravda je podle mě ale komplikovanější.

Preskripce se u nás projevuje jako hýčkaný pocit, že jsme oprávněni dehonestovat kohokoli, kdo mluví či píše jinak, než jak je to uvedeno v kodifikačních příručkách. Nejde přitom o srozumitelnost či naplnění komunikačního cíle, ale čistě o formální shodu s pravidly pravopisu, což je mimochodem příručka, která za dva roky oslaví 30 let od své poslední větší novelizace.

Takže ještě jednou (i když bohužel asi ne naposledy): odchylka od pravopisu není důvod k výsměchu, stigmatizaci ani puvoár k negativnímu hodnocení. Pokud někoho soudíte podle těchto formálních ukazatelů, vypovídá to spíš o vaší povrchnosti či frustraci, že se vám nedostává skutečných argumentů. 

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Sociologie, Lingvistika

O autorovi

Václav Cvrček

Václav Cvrček, Ph.D., (*1981) vystudoval bohemistiku, lingvistiku a fonetiku na FF UK. V disertační práci na oboru matematická (korpusová) lingvistika se věnoval otázce regulace jazyka a lingvistických intervencí do jazykového vývoje. V současnosti je vědeckým pracovníkem Ústavu Českého národního korpusu FF UK (www.korpus.cz).

Doporučujeme

Čmeláci mají tradice a kulturu

Čmeláci mají tradice a kulturu audiovideo

Jaroslav Petr  |  16. 3. 2023
Vědci byli přesvědčeni, že sociální hmyz, jako jsou včely, mravenci nebo čmeláci, mají většinu svého chování vrozenou. Nyní zjistili, že čmeláci...
Svět, který není

Svět, který není

Ondřej Vrtiška  |  6. 3. 2023
Obrázek šestiprsté ruky na obálce tohoto čísla nenamaloval člověk. Není to ani obtisk skutečné lidské dlaně, které bychom v počítači domalovali...
Velký zázrak a tajemství růstu

Velký zázrak a tajemství růstu

Daniela Zemková  |  6. 3. 2023
Růstový vzorec člověka je jedinečný: mezi období rychlého růstu po narození a v pubertě je vloženo dlouhé období pomalého růstu – naše dětství.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné