Vybíráme z Vesmíru 2001–2010
6. 12. 2021Muži, kteří mají problémy s neplodností, mají zvýšené riziko rakoviny testes. Tento závěr údajně vyplývá ze studie 32 000 mužů vyšetřovaných v Kodani mezi lety 1963 až 1995. (British Medical Journal 321, 789–792, 2000).
Varianta Creutzfeldovy-Jakobovy nemoci: jak se to mohlo stát? Druhý nejstarší soudce ve Velké Británii lord Phillips podal zprávu o tom, proč muselo být na britských farmách utraceno 177 390 kusů hovězího. Dále upozornil na skutečnost, že na lidskou variantu bovinní spongiformní encefalopatie (variantu Creutzfeldovy-Jakobovy nemoci, vCJD) dodnes v Británii zemřelo 85 lidí a nikdo neví, kolik set nebo tisíc jich ještě bude. Dosud se soudilo, že bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) byla přenesena na hovězí dobytek tím, že byl krmen masokostní moučkou ze zbytků ovcí postižených jinou prionovou nemocí, drbavkou neboli scrapií. Phillipsova zpráva se přiklání spíše k tomu, že v sedmdesátých letech BSE vznikla jednou genovou mutací přímo u hovězího dobytka, a poté se rozvinula tím, že také odpad z poraženého hovězího byl zkrmován jako masokostní moučka. Phillipsova zpráva sice nikoho neviní přímo, ale ukazuje, že britská vláda omezovala vědce pátrající po příčinách a nebezpečí BSE. V dobré víře, že BSE není přenosná na lidi, vláda lhala veřejnosti (obávala se, aby britští chovatelé hovězího nebyli zruinováni).
Ve velkoměstech víc zmoknete. Jestliže nejste rádi, když promoknete a nad hlavou vám zuří prudká bouře, nestěhujte se do velkoměst, zvláště přímořských, kde vám hvízdá vítr v zádech.
Radí to Marschall Shepherd z Goddardova kosmického centra v Marylandu a Steve Burian z Arkansaské univerzity. Oba badatelé zpracovali údaje americké umělé družice Země, která sledovala deště v letech 1998–2002 v Houstonu a jeho okolí.
Zjistili, že v samotném městě byly srážky o 29 % vyšší, a dokonce o 44 % intenzivnější byly v místech, kde vanou větry od moře, než tam, kde se vzdušné proudy pouze zvedají vzhůru. Všechna města jsou, jak dobře víme, ve srovnání s okolím teplejší, a proto vytvářejí vzestupné větry, které přispívají k mohutnější tvorbě oblačnosti. Efekt je ale zřetelnější v přímořských městech, kde se vítr v ulicích více prohání.
Mohla práce v jaderném průmyslu změnit poměr pohlaví? Protože existuje hypotéza, že by práce v jaderném průmyslu mohla měnit poměr pohlaví u dětí narozených zaměstnancům, provedli v London School of Hygiene analýzu potomků pracovníků britského jaderného průmyslu. Žádnou odchylku ve statisticky předpokládaném výskytu dětí mužského či ženského pohlaví však nezjistili. Vystavení nízkým dávkám záření (ozáření nikde nepřekročilo přípustné normy) u mužů ani u žen nevedlo ke změnám v poměru pohlaví narozených dětí. Co mne na tom nejvíce zaujalo, je ten počet (46 000) dětí narozených v letech 1937–1996. (The Lancet 357, 1589, 2001).
Naklonujeme si Ježíše Krista? Kalifornská společnost, která se nazývá The Second Coming Project (Projekt druhého zrození), plánuje nové narození naklonovaného Ježíše Krista. Chce vzít kousíček DNA proslulého turínského plátna, které mělo být ovinuto kolem mrtvého Kristova těla, vsadit ji do neoplozeného lidského vajíčka, a to pak vložit do dělohy panenské ženy. Není těžké si představit, jaký odpor to vzbudilo. Ukázalo se, že za vším se skrývá nakladatelství Feral House, vydávající tituly jako The X-Rated Bible, Apocalypse Culture II a The Profesional Paranoid. Neznamená to ovšem, že by se někdo nechtěl takovým projektem opravdu zabývat.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [365,41 kB]