i

Aktuální číslo:

2021/10

Téma měsíce:

Domestikace

Kost pro psa jménem Kleopatra

 |  4. 10. 2021
 |  Vesmír 100, 592, 2021/10

Dalekohled ESO/VLT poskytl dosud nejostřejší a nejpodrobnější záběry planetky Kleopatra. Umožnily určit její tvar, zpřesnit hmotnost a získat víc poznatků o tom, jak vznikla ona i její dva měsíce.

Podivný asteroid Kleopatra obíhá kolem Slunce v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Zhruba před 20 lety byl na základě radarových pozorování odhalen jeho neobvyklý tvar – dvojice laloků spojených tlustým krkem. Od té doby ho astronomové označují jako „kost pro psa“. V roce 2008 Franck Marchis se svými kolegy objevil dvojici malých těles obíhajících kolem Kleopatry. Měsíce dostaly jména po dětech slavné egyptské královny, AlexHelios a CleoSelene.

Mezi lety 2017 a 2019 pořídil přístroj SPHERE (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch), který pracuje na dalekohledu ESO/VLT (Very Large Telescope), řadu záběrů planetky. Protože rotuje, mohli ji astronomové sledovat z různých úhlů, vytvořit její dosud nejpřesnější trojrozměrný model, stanovit délku (270 km) a upřesnit objem. Rovněž zjistili, že jeden z laloků je o něco větší [1].

Ve druhé studii [2] věnované Kleopatře posloužila data k zpřesnění oběžných drah obou měsíců. Předchozí práce sice možné parametry drah udávaly, ale nová pozorování ukázala jinou polohu měsíců, než byla předpověděna. Sofistikované modely, vytvořené na základě snímků, popisují, jakým způsobem gravitace Kleopatry ovlivňuje pohyb měsíců, a přesně určují jejich komplikované oběžné dráhy. Podařilo se spočítat hmotnost a průměrnou hustotu planetky. Obě veličiny jsou výrazně nižší, než se dosud soudilo. Nízká hustota Kleopatry (složené patrně z materiálu s vysokým zastoupením železa) naznačuje, že by mohla být značně porézní a mít strukturu označovanou jako „hromada suti“ (rubble pile). Kleopatra tak vznikla pravděpodobně po velké srážce opětovným seskupením úlomků.

Ještě zajímavější výsledek je nová interpretace tvaru. Roztočené nesoudržné těleso dosáhne při určité periodě (v našem případě asi 5,385 h) únikové rychlosti. Revizí hmotnosti, objemu a hustoty se ukázalo, že povrch asteroidu je kritické rychlosti velmi blízko. Z některých míst povrchu by pak začaly odletovat úlomky a malé impakty by mohly vymrštit balvany na oběžnou dráhu okolo Kleopatry.

(podle tiskové zprávy ESO)

Literatura

[1] Marchis F. et al.: Astronomy & Astrophysics, 2021, DOI: 10.1051/0004-6361/202140874

[2] Brož M. et al.: Astronomy & Astrophysics, 2021, DOI: 10.1051/0004-6361/202140901

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Astronomie a kosmologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Petr Kabáth

Dr. Petr Kabáth (*1980) obhájil doktorát na Technische Universität v Berlíně, kde se zabýval detekcí exoplanet. Od roku 2009 do roku konce 2014 pracoval na Evropské jižní observatoři v Chile jako astronom a v roce 2015 se vrátil do ČR s prestižním Purkyně Fellowshipem na Akademii věd. V Astronomickém ústavu v Ondřejově vede skupinu výzkumu exoplanet.
Kabáth Petr

Doporučujeme

Nejlepší cesta, kterou máme

Nejlepší cesta, kterou máme

Eva Bobůrková  |  4. 10. 2021
Člověk se nechová jen racionálně, když se rozhoduje, a to nejen o svých penězích, ale i na pracovním trhu nebo u volebních uren. Jak se občané...
Domestikace zvířat – občas jinak a mimoděk?

Domestikace zvířat – občas jinak a mimoděk?

Jan Robovský  |  4. 10. 2021
Proces domestikace a jeho dílčí aspekty přitahují pozornost vědců nejedné disciplíny. Tento zájem umožňuje jednou za čas získaná data...
Interakce grepové šťávy s léčivy

Interakce grepové šťávy s léčivy

Stanislav Rádl  |  4. 10. 2021
Letos uplynulo třicet let od doby, kdy byl v časopise The Lancet publikován nenápadný článek o interakci šťávy z citrusů s léky, který významně...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné