Pruhy proti ovádům
| 7. 9. 2020Význam zebřího pruhování nedával spát generacím zoologů. Vymysleli na dvě desítky možných důvodů, z nichž za nejznámější lze asi považovat kamufláž jedince ve stádu, kdy pruhy pomáhají „rozbít“ optický obrys těla (jev nazýváme somatolýza) a znesnadňují predátorovi soustředit se na jednoho konkrétního jedince při pronásledování (viz též Vesmír 91, 319, 2012/6).
Již nějaký čas ale také víme, že ovádi a bodalky nerady sedají na pruhované povrchy. Vzhledem k jejich preferenci tmavých hostitelů se zdá, že bílé pruhy zeber jsou jejich obranným mechanismem proti těmto parazitům. Je také doloženo, že v oblastech vyššího výskytu krevsajícího hmyzu jsou zebry pruhovanější neboli mají více bílých pruhů. Pokud přes koně hodíte pruhovanou látku, ochrání ho před hmyzem lépe než jednobarevná látka.
Maďarsko-švédský tým přírodovědců se rozhodl ověřit, zda podobný ochranný efekt nemůže mít lineární zdobení světlými barvami, typické pro řadu afrických, australských i amerických domorodých kmenů. Velmi nápadné je husté pruhované zdobení například u etiopských příslušníků kmenů Surma či Omo. Experimentálně se rozhodli zhodnotit vliv podobného zdobení na lidských figurínách, známých z výkladních skříní módních obchodů. Některé figuríny natřeli tmavě hnědou barvou, některé nechali zbarvené tělově a část byla hnědá s bílými pruhy. Figuríny natřeli silným bezbarvým lepidlem (které udrží i myši) a postavili a položili je na koňskou pastvinu poblíž Dunaje s hojností bzikavek a ovádů. Figuríny lapaly hmyz téměř dva měsíce a byly pravidelně čištěny, aby vliv pruhování nebyl potlačen vrstvou přilepeného hmyzu.
Ovádi mnohem více napadali figuríny stojící než ležící a mnohem více figuríny hnědé než tělové či pruhované. Lidé s tmavou pokožkou se mohou proti ovádům velmi efektivně chránit pomocí namalovaných bílých pruhů, u lidí se světlou pokožkou je vliv pruhů významný hlavně pro stojící postavy. Antonín Důra, majitel říčních lázní ve Vančurově Rozmarném létu, zřejmě moc dobře věděl, že námořnické pruhované triko se k vodě prostě hodí. Pruhované retro plavky, kryjící velkou část těla, tak mohou odhánět dvoukřídlé trapiče. Pokud se chcete chránit u vody před hmyzem opravdu důkladně, můžete se v pruhovaném oblečení připlížit k dohněda opáleným naháčům, kteří jsou pro ovády atraktivnější. Pokud však budete mít u sebe dalekohled či foťák, tak se na tento článek prosím neodvolávejte.
Horváth G. et al.: R. Soc. open sci., 2019, DOI: 10.1098/rsos.181325
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [1,21 MB]