Aktuální číslo:

2020/9

Téma měsíce:

30 let CTS

Pruhy proti ovádům

 |  7. 9. 2020
 |  Vesmír 99, 484, 2020/9

Význam zebřího pruhování nedával spát generacím zoologů. Vymysleli na dvě desítky možných důvodů, z nichž za nejznámější lze asi považovat kamufláž jedince ve stádu, kdy pruhy pomáhají „rozbít“ optický obrys těla (jev nazýváme somatolýza) a znesnadňují predátorovi soustředit se na jednoho konkrétního jedince při pronásledování (viz též Vesmír 91, 319, 2012/6).

Již nějaký čas ale také víme, že ovádi a bodalky nerady sedají na pruhované povrchy. Vzhledem k jejich preferenci tmavých hostitelů se zdá, že bílé pruhy zeber jsou jejich obranným mechanismem proti těmto parazitům. Je také doloženo, že v oblastech vyššího výskytu krevsajícího hmyzu jsou zebry pruhovanější neboli mají více bílých pruhů. Pokud přes koně hodíte pruhovanou látku, ochrání ho před hmyzem lépe než jednobarevná látka.

Maďarsko-švédský tým přírodovědců se rozhodl ověřit, zda podobný ochranný efekt nemůže mít lineární zdobení světlými barvami, typické pro řadu afrických, australských i amerických domorodých kmenů. Velmi nápadné je husté pruhované zdobení například u etiopských příslušníků kmenů Surma či Omo. Experimentálně se rozhodli zhodnotit vliv podobného zdobení na lidských figurínách, známých z výkladních skříní módních obchodů. Některé figuríny natřeli tmavě hnědou barvou, některé nechali zbarvené tělově a část byla hnědá s bílými pruhy. Figuríny natřeli silným bezbarvým lepidlem (které udrží i myši) a postavili a položili je na koňskou pastvinu poblíž Dunaje s hojností bzikavek a ovádů. Figuríny lapaly hmyz téměř dva měsíce a byly pravidelně čištěny, aby vliv pruhování nebyl potlačen vrstvou přilepeného hmyzu.

Ovádi mnohem více napadali figuríny stojící než ležící a mnohem více figuríny hnědé než tělové či pruhované. Lidé s tmavou pokožkou se mohou proti ovádům velmi efektivně chránit pomocí namalovaných bílých pruhů, u lidí se světlou pokožkou je vliv pruhů významný hlavně pro stojící postavy. Antonín Důra, majitel říčních lázní ve Vančurově Rozmarném létu, zřejmě moc dobře věděl, že námořnické pruhované triko se k vodě prostě hodí. Pruhované retro plavky, kryjící velkou část těla, tak mohou odhánět dvoukřídlé trapiče. Pokud se chcete chránit u vody před hmyzem opravdu důkladně, můžete se v pruhovaném oblečení připlížit k dohněda opáleným naháčům, kteří jsou pro ovády atraktivnější. Pokud však budete mít u sebe dalekohled či foťák, tak se na tento článek prosím neodvolávejte.

Horváth G. et al.: R. Soc. open sci., 2019, DOI: 10.1098/rsos.181325

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Parazitologie, Evoluční biologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Ivan H. Tuf

Doc. RNDr. Ivan Hadrián Tuf, Ph.D., (*1974) vystudoval Přírodovědeckou a Filozofickou fakultu UP v Olomouci, kde se na katedře ekologie a životního prostředí zabývá studiem půdní fauny.

Doporučujeme

Sukcese mrtvoly pro mne končí kostrou

Sukcese mrtvoly pro mne končí kostrou

Ondřej Vrtiška  |  7. 9. 2020
Forenzní entomologie pomáhá kriminalistům určit dobu a místo smrti, odhalit manipulaci s tělem a rekonstruovat události, k nimž došlo třeba i před...
Arény pravěku a rituální krajina pod Řípem

Arény pravěku a rituální krajina pod Řípem

Jan Turek  |  7. 9. 2020
V naší krajině se skrývají tajemství předků, která nelze pouhým okem spatřit, a přesto jejich pozůstatky dokážeme odhalit jako kamínky dávno...
Kreativní mozek novozélandského rošťáka

Kreativní mozek novozélandského rošťáka uzamčeno

Pavel Pipek  |  7. 9. 2020
Je to „drzoun“ s pronikavým intelektem. Jeho hlas i bezstarostná hravost v nás vyvolávají smích, vynalézavost při destrukci lidských výrobků...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné