Nealkoholická piva představují riziko, zvláště pro děti
| 3. 3. 2020Předně je třeba zdůraznit, že tzv. nealkoholická piva obsahují obvykle 0,4–0,5 % alkoholu. Dítě ve věku 6 let, jehož hmotnost je kolem 20 kg a které vypije půl litru tzv. nealkoholického piva, už může mít měřitelnou hladinu alkoholu v krvi. Alkohol u něj i vzhledem k nízké toleranci může např. způsobit úraz. Kromě toho zvyšuje setkání alkoholem v časném věku riziko problémů s alkoholem a jinými psychoaktivními látkami v pozdějších letech. Pití alkoholu a zneužívání drog v dětství a dospívání má i další rizika, např. je spojeno s vyšší možností dlouhodobého poškození mozku, než je tomu u dospělých.
Dítě, které si navykne na typickou chuť tzv. nealkoholického piva, se spíše napije podobně chutnajícího piva s vyšším obsahem alkoholu. Typická chuť piva je také hlavní důvod, proč jsou tzv. nealkoholická piva vysloveně nevhodná pro osoby závislé na alkoholu. Chuť a pach tzv. nealkoholických piv vyvolávají bažení po alkoholu a patří podle našich zkušeností k častým příčinám recidiv závislosti na alkoholu.
K dalším rizikovým faktorům pití tzv. nealkoholického piva patří obsah sacharidů, který je kolem 25 g v půl litru. To odpovídá 1–2 malým kostkám cukru. Tento faktor není nevýznamný, uvážíme-li nárůst výskytu obezity v nižších věkových skupinách.
Piva, včetně tzv. nealkoholických, obsahují často mykotoxiny. Kromě toho lak uvnitř plechovek uvolňuje malá množství bisfenolu A. Zmíněné škodliviny se mohou podobně jako alkohol uplatňovat u dětí silněji. Neobstojí argument, že mykotoxiny a bisfenol A jsou obsaženy i v řadě jiných produktů. Je to naopak o důvod více jejich příjem omezit, zvláště u dětí a dospívajících.
Mooney-Leber S. M., Gould T. J.: Learn Mem., DOI: 10.1101/lm.046672.117
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [520,76 kB]