i

Aktuální číslo:

2025/6

Téma měsíce:

Červená

Obálka čísla

Komáří medicína

 |  6. 5. 2019
 |  Vesmír 98, 269, 2019/5

O tom , jak lidstvo úpí pod nálety malarických komárů, jsme se na stránkách Vesmíru mohli již mnohokrát dočíst. Ačkoli takto šířený prvok zimnička (Plasmodium) patří k suverénně nejzákeřnějším zabijákům, může si Světová zdravotnická organizace připsat za posledních 20 let pár důležitých zářezů. Odhaduje se, že díky masivnímu nasazení moskytiér impregnovaných dlouho působícími insekticidy (konkrétně pyrethroidem) se mezi lety 2000 a 2015 podařilo předejít smrti skoro 7 milionů lidí. Pak ale přišly horší časy. Plošná instalace moskytiér má oproti plánům zpoždění, a co je horší, mezi komáry se začíná objevovat rezistence k používaným insekticidům.

Instalace moskytiéry do každé rodiny je asi poněkud nákladnější než kdysi oblíbené práškování bažin totálními pesticidy. Několik týmů se proto v současnosti věnuje lehce kontroverzním plánům, jak pomocí genetických manipulací ovlivnit celou komáří populaci a rozšířit v ní např. geny neplodnosti (Vesmír 98, 200, 2019/4). Krom toho se ovšem objevují i úvahy o trochu jiném přístupu. Místo hromadné likvidace komárů se je můžeme pokusit i léčit. Současná práce ukazuje, že už několikaminutové vystavení nakažených komárů některým lidským antimalarikům (konkrétně se testoval atovaquon) vede k likvidaci zimniček v komářím střevu. Kdyby se podařilo připravit dostatečně stabilní analoga těchto léčiv, mohla by se přidávat do osvědčených moskytiér. Třeba v kombinaci se současnými insekticidy – část komárů zahyne, ti rezistentní jsou alespoň vyléčeni. Jásot by byl ale předčasný. Nové ideje se do boje s chorobami zapojují velice pomalu. Už v případě moskytiér typu používaného v současnosti trvalo všechno testování a schvalování asi 10 let. Čas pomáhat lidem léčbou komárů tedy ještě nenastal, možná je ale za dveřmi.

D. G. Paton et al., Nature, DOI: 10.1038/s41586-019-0973-1

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Parazitologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Petr Zouhar

RNDr. Petr Zouhar, Ph.D., (*1985) je absolventem Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Postdoktorskou stáž strávil na Stockholmské univerzitě a v současnosti se ve Fyziologickém ústavu AV ČR zabývá zejména metabolismem tukové tkáně a s tím spojenou problematikou obezity a diabetu.
Zouhar Petr

Doporučujeme

Hvězdy, které se červenají

Hvězdy, které se červenají

Soňa Ehlerová  |  2. 6. 2025
Existují dvě skupiny lidí, kteří při slově „červenání“ pociťují výrazně nelibé pocity. Do první patří ti, kteří se hodně rdí a jimž to zároveň...
Barva krve, moci a života

Barva krve, moci a života

Jan Turek  |  2. 6. 2025
Červená barva není ani trochu neutrální. Její vnímání člověkem má velmi široké rozpětí. Je pro nás barvou lásky a života, ale také krve,...
Červená v říši zvířat

Červená v říši zvířat uzamčeno

Jaroslav Petr  |  2. 6. 2025
Jasnými barvami živočichové varují své okolí, ale také lákají partnery. Červené zbarvení získávají mnoha rozličnými způsoby.