Vesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná školaVesmírná škola

Aktuální číslo:

2024/12

Téma měsíce:

Expedice

Obálka čísla

Proč jsou jeskynní ryby bílé?

 |  1. 4. 2019
 |  Vesmír 98, 196, 2019/4

Ztráta pigmentu i ztráta zraku u jeskynních obyvatel je učebnicovým příkladem evoluce. Melanin, základní pigment, chrání tělo před UV zářením, které v jeskyních není, také zrak je neužitečný. Adaptivním vysvětlením je tudíž úspora nákladů na tvorbu zbytečných pigmentů i očí.

K čemu mohou být tyto „úspory“ využity? To se rozhodli ověřit Američané na tetrách mexických (Astyanax mexicanus), až dvanácticentimetrových rybách žijících v Texasu a Mexiku. Obývají tůně, řeky i potoky a řada populací se vyskytuje v místních četných jeskyních. Některé jeskynní populace ztratily částečně pigment, jiné jsou zcela bezbarvé a bez očí. Ztráta pigmentu je u nich způsobena mutací oca2 genu (oculo and cutaneous albinism 2), která jej vyřadí z funkce.

Víme, že albíni jsou odolnější proti anestezii – to je doloženo u octomilek, myší, lidí i teter. Měření odolnosti proti anestezii, vyjádřené jako čas, který uplyne, než ryby upadnou do narkózy, lze tudíž využít jako zajímavou měřitelnou vlastnost. Ukázalo se, že tato odolnost výborně koreluje s množstvím pigmentu u jednotlivých populací teter i u jejich kříženců. Čím je tato odolnost způsobená a proč souvisí s melaninem? Prekurzorem melaninu je L-tyrosin; pokud se melanin syntetizuje, je L-tyrosin intenzivně spotřebováván. Z L-tyrosinu však lze také vytvořit noradrenalin, který významně ovlivňuje pohotovost a bdělost organismu. Vědci různými doplňujícími se experimenty dokázali, že dostupnost L-tyrosinu ovlivňuje odolnost proti anestezii a že právě L-tyrosin je základním stavebním kamenem, o nějž se „přetahují“ melanin a noradrenalin. Pokud tudíž mutace genu oca2 znemožní syntézu melaninu, zůstane ho dostatek pro tvorbu noradrenalinu. A k čemu jej jeskynní slepé ryby využívají? Velmi pravděpodobně jsou bílé tetry s vysokou hladinou noradrenalinu oproti svým pigmentovaným bratrancům bdělejší, aktivnější, a proto dokážou snáze najít potravu, případně partnera v chudých temných jeskynních ekosystémech.

Pokud vás tudíž nudí vaše líné akvarijní rybky, které velkou část dne prospí, pořiďte si slepé bezbarvé tetry mexické. Mezi akvaristy jsou oblíbené a i vy se můžete kochat jejich neutuchající aktivitou.

Bilandžija H. et al., Proc. R. Soc. B 285, DOI: 10.1098/rspb.2018.0243

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Zoologie, Fyziologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Ivan H. Tuf

Doc. RNDr. Mgr. Ivan Hadrián Tuf, Ph.D., (*1974) vystudoval zoologii, ekologii a psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Na katedře ekologie a životního prostředí PřF UP se zabývá převážně studiem půdní fauny.
Tuf Ivan H.

Doporučujeme

Do srdce temnoty

Do srdce temnoty uzamčeno

Ladislav Varadzin, Petr Pokorný  |  2. 12. 2024
Archeologické expedice do severní Afriky tradičně směřovaly k bývalým či stávajícím řekám a jezerům, což téměř dokonale odvádělo pozornost od...
Vzhůru na tropický ostrov

Vzhůru na tropický ostrov

Vojtěch Novotný  |  2. 12. 2024
Výpravy na Novou Guineu mohou mít velmi rozličnou podobu. Někdo zakládá osadu nahých milovníků slunce, jiný slibuje nový ráj na Zemi, objevuje...
Je na obzoru fit pilulka?

Je na obzoru fit pilulka? uzamčeno

Stanislav Rádl  |  2. 12. 2024
U řady onemocnění se nám kromě příslušné medikace od lékaře dostane také doporučení zvýšit svoji fyzickou aktivitu. Lze ji nahradit „zázračnou...