Umělá inteligence pomáhá odhadnout výsledky antidepresivní léčby
| 11. 11. 2019Depresivním pacientům přinášejí léčebné neúspěchy další zhoršování stavu cestou ztráty nadějí. Je proto žádoucí zavčas odhadnout, které typy antidepresiv účinné budou a které s velkou pravděpodobností nikoli.
Individuální reakce na podaný lék záleží na mnoha okolnostech, a proto se ve vztahu k léčbě sleduje kdeco, počínaje krevními skupinami a konče složením střevního mikrobiomu. Americká studie prováděná týmem texaského doktora Trivediho sledovala u stovek pacientů dobře i špatně reagujících na podání standardních dávek běžně užívaných antidepresiv ze skupiny SSRI jejich mozkové odpovědi na rozporné podněty (např. fotografie rozzuřeného obličeje s nápisem „radost“, který měl pacient přečíst nahlas, nebo opačné zadání veselé grimasy a nápisu „truchlení“). Zjistili, že nejživější aktivita se odehrává v prefrontální kůře. Zde sledovali rychlou sekvenci po sobě jdoucích snímků při zpracování rozporuplné informace.
Analýza pomocí umělé inteligence dokáže rozlišit jeden typ aktivity u dobře reagujících na léčbu a jiný typ u špatně reagujících. Tím je umožněna včasná změna potenciálně neúčinné medikace na jinou.
Chin Fatt C. R. et al., American Journal of Psychiatry, DOI: 10.1176/appi.ajp.2019.18070870 Fonzo G. A. et al., Nature Human Behaviour, DOI: 10.1038/s41562-019-0732-1
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [362,09 kB]