Aktuální číslo:

2021/5

Téma měsíce:

150 let Vesmíru

Chci žít ve tmě, protože dobře vidím

 |  11. 11. 2019
 |  Vesmír 98, 613, 2019/11

Praví jeskynní živočichové, tzv. troglobionti (viz Vesmír 98, 392, 2019/7–8), jsou k životu v jeskyni obvykle zřetelně adaptovaní, za nejběžnější adaptace se považuje ztráta zraku, případně světlé zbarvení, kdy se namísto pigmentu melaninu využívá prekurzor L-tyrozin na syntézu noradrenalinu (viz Vesmír 98, 196, 2019/4). Otázkou je, jak se vlastně troglobionti staví ke světlu – bojí se ho?

Jéssica Gallo a Maria Bichuette se rozhodly na tuto otázku odpovědět studiem brazilských mnohonožek rodu Pseudonannolene. Nachytaly mnohonožky osmi druhů z jedenácti jeskyní a jejich okolí. V experimentu si mohly mnohonožky volit, zda se budou zdržovat v zastíněné, či v osvícené části experimentální nádrže. Intenzita světla odpovídala soumraku, oblačnému dni nebo slunečnému dni. Všechny druhy obvykle preferovaly stín, chovaly se tedy fotofobně. Je tudíž zjevné, že vysoká míra fotofobie je jejich evolučně původním znakem a nevyvinula se až u jeskynních (odvozených) druhů. Naopak se ukázalo, že míra fotofobie souvisí s počtem ommatidií a s velikostí očního pole. U těchto mnohonožek platí, že čím mají lepší zrak (vyšší počet oček), tím větší mají strach ze světla. Je pravděpodobné, že pokud některé druhy zrak v jeskyni úplně ztratí, tak se světla bát přestanou. Přísloví, že „strach má velké oči“, lze zřejmě na mnohonožky aplikovat doslovně.

Gallo J. S., Bichuette M. E., Zoomorphology, DOI: 10.1007/s00435-017-0389-0

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Etologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Ivan H. Tuf

Doc. RNDr. Ivan Hadrián Tuf, Ph.D., (*1974) vystudoval Přírodovědeckou a Filozofickou fakultu UP v Olomouci, kde se na katedře ekologie a životního prostředí zabývá studiem půdní fauny.

Doporučujeme

Jaké to je být fanouškem

Jaké to je být fanouškem

Dan Bárta  |  3. 5. 2021
Jsem ročník 1969. Poprvé jsem uviděl Vesmír na stole v kuchyni u svého spolužáka z gymplu v půlce osmdesátek. Na mou nejapnou otázku, jestli „jede...
Složitá jednoduchost virů

Složitá jednoduchost virů uzamčeno

Ivan Hirsch, Pavel Plevka  |  3. 5. 2021
Místo tradičního redakčního rozhovoru tentokrát nabízíme dialog virologů dvou generací a odlišných specializací, Ivana Hirsche a Pavla Plevky.
Časy Vesmíru

Časy Vesmíru

Tomáš Hermann  |  3. 5. 2021
První číslo Vesmíru vyšlo 3. května 1871, časopis tedy letošním květnovým číslem slaví 150. narozeniny. Při cestě do jeho historie můžeme za...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné