Včely a nula
| 16. 7. 2018O včelách již bylo známo, že dovedou rozeznávat počet až do čtyř objektů. Jejich poznávací schopnosti jdou však ještě dále. Výzkumníci naučili jednu skupinu včel pravidlu „větší než“ – vždy, když včela usedla k displeji zobrazujícímu větší počet objektů, byla odměněna cukerným roztokem.
Druhou skupinu včel natrénovali obdobným způsobem na pravidlo „menší než“. V experimentu pak včely měly možnost vybrat mezi displejem, na němž nebyl žádný objekt, a displejem, na němž byl jeden nebo více objektů (až do šesti). Včely ze skupiny natrénované na pravidlo „menší než“ si vybíraly displej bez objektu (prázdnou množinu?). A je pozoruhodné, že jejich úspěšnost se s počtem objektů na druhém displeji zvyšovala.
„Chápou“ tedy včely prázdnou množinu kvantitativně (tedy jako číslo nula)? S plným pochopením nuly měly problém i některé starověké civilizace. Vzrušující na tomto experimentu je, že včelí mozek má necelý milion neuronů (ve porovnání s 86 miliardami neuronů lidského mozku). Někteří badatelé v tom spatřují potenciál pro umělou inteligenci.
Čtěte také
S. Howard et al., Science, DOI: 10.1126/science.aar4975; A. Nieder, Science, DOI: 10.1126/science.aat8958
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [388,76 kB]