Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2Arktida2024banner2

Aktuální číslo:

2025/1

Téma měsíce:

Exploze

Obálka čísla

Z kostní dřeně do plic a zase zpět

 |  8. 1. 2018
 |  Vesmír 97, 40, 2018/1

Proces tvorby krevních buněk je složitější, než se donedávna zdálo. Kromě kostní dřeně v něm hraje roli i orgán, do něhož byste to asi neřekli.

Celoživotní produkci správného množství krevních buněk zajišťuje populace velmi vzácných hematopoetických kmenových buněk, které dokážou produkovat všechny typy krevních buněk, tedy červené krvinky, krevní destičky, ale také buňky imunitního systému.

Předpokládalo se, že hematopoetické kmenové buňky se vyskytují výlučně v kostní dřeni, která jim poskytuje optimální podmínky pro funkci a růst. Jinýmy slovy, podle tohoto starého modelu byla každá krevní buňka vytvořena v kostní dřeni některou z hematopoetických kmenových buněk. Velmi malý počet těchto buněk však činí jejich výzkum nesmírně složitý, a tak navzdory nejvyspělejším technologiím je naše poznání hematopoetických kmenových buněk založeno zejména na nepřímých důkazech.

V laboratoři Marka Looneyho z Kalifornské univerzity v San Francisku si všimli, že jejich pozorování klasickému modelu krvetvorby neodpovídají. Zjistili, že krev vytékající z plic obsahuje více krevních destiček než krev, která do nich přitéká. To mohlo znamenat, že jsou krevní destičky vytvářeny v plicích, a že současný model tedy není správný.

Nyní vidíte 24 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie

O autorech

Petr Daněk

Meritxell Alberich-Jorda

Doporučujeme

Exploze, které tvoří

Exploze, které tvoří uzamčeno

Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky

Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky uzamčeno

Aleš Buček, Jakub Prokop  |  6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa

Objev země Františka Josefa

Zdeněk Lyčka  |  6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...