Aktuální číslo:

2021/10

Téma měsíce:

Domestikace

První digitální tableta schválena FDA

 |  8. 1. 2018
 |  Vesmír 97, 9, 2018/1

U některých skupin pacientů je značným problémem spolupráce pacienta s lékařem při užívání léčiva. Problematická je například u dětských či geriatrických pacientů, a hlavně u pacientů s psychiatrickými diagnózami. Nejproblematičtější skupinou jsou psychiatričtí pacienti, kteří jsou po úspěšné nemocniční léčbě propuštěni do domácí péče.

Řešením může být použití dlouhodobě působících depotních forem léčiv, která stačí podávat jednou za měsíc nebo i v delších intervalech. Ani toto řešení však není bez problémů. Ne od všech v úvahu přicházejících léčiv jsou takové lékové formy k dispozici, navíc se jedná většinou o léky podávané injekčně a často do svalů, což může být bolestivé. Nadto v případě problémů nelze léčbu operativně přerušit či změnit. To je problém i při použití implantátů, které se ale příliš neujaly. Některá léčiva jsou dostupná i ve formě náplastí, ale ty může pacient v případě úmyslného přerušení léčby jednoduše odstranit.

Z výše uvedených důvodů je snaha o využití takzvané „digitální tablety“. První taková tableta byla v listopadu 2017 schválena Úřadem pro kontrolu potravin a léků v USA (Food and Drug Administration, FDA). Jedná se o lék Abilify MyCite obsahující jako účinnou látku atypické antipsychotikum aripiprazol. Každá tableta navíc obsahuje senzor sloužící i jako vysílač. Tuto speciální lékovou formu vyvinula japonská frma Otsuka ve spolupráci s frmou Proteus Digital Health, jež se zabývá vývojem tohoto systému digitální tablety, který má patentovaný a ve formě placebo tablety také již schválený FDA.

Systém se skládá ze senzoru velikosti „zrnka písku“ obsaženého v tabletě, náplasti zahrnující miniaturní přijímač, chytrého telefonu se speciální aplikací a online portálu sledujícího postup léčby pacienta (úvodní obr.).

Klíčovou součástí je na těle pacienta umístěná náplast s přijímačem, která snímá signál senzoru obsaženého v tabletě. Senzor je vlastně miniaturní vysílač, mající na svém povrchu na jedné straně tenký film kovového hořčíku a na opačné straně film kovové mědi. Poté, co tableta doputuje do žaludku, rozpadne se a vlhké prostředí aktivuje galvanický článek tvořený zmíněnými kovy. Vzniklý proud po krátkou dobu napájí senzor, který přenese signál do zařízení neseného ná- plastí. Zařízení umístěné v náplasti také monitoruje aktivity a životní funkce, které zahrnují polohu pacienta, srdeční rytmus, teplotu a uvažuje se i o dalších možnostech. Informace se snímají a po přiblížení k chytrému telefonu, který má příslušnou aplikaci, se předávají pomocí technologie bluetooth. Pokud je se souhlasem pacienta aktivován i další přenos do online serveru, dostává lékař příslušné údaje v řádu minut po spolknutí tablety. A pokud pacient nespolupracuje, má o tom lékař velmi rychlou informaci.

Pro lékaře představuje uvedený systém způsob kontroly pacienta dosud nedosažitelný žádnými jinými prostředky. Abilify MyCite představuje první vlaštovku v oblasti digitální medicíny určené pro pacienty se schizofrenií, bipolární psychózou a depresí. Otázkou je, zda bude toto léčivo přijato jak pacienty, tak lékaři a také zda budou zdravotní pojišťovny ochotny platit tuto high-tech verzi léčiva, které je dostupné ve formě depotní injekce a jako klasické léčivo dokonce již jako generikum. Pokud se toto první digitální léčivo v praxi ujme, lze očekávat nástup podobných aplikací, na nichž frma Proteus spolupracuje s dalšími farmaceutickými firmami.

Jackson M.: FDA Approves First Digital Pill: Otsuka, Proteus‘ Abilify MyCite, Scrip 14. 11. 2017

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Farmakologie
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Stanislav Rádl

Doc. Ing. Stanislav Rádl, CSc., (*1951) vystudoval organickou chemii na VŠCHT v Praze. Poté nastoupil do Výzkumného ústavu pro farmacii a biochemii v Praze, kde se zabýval hlavně výzkumem originálních antibakteriálních léčiv a později nenarkotických analgetik. Po začlenění tohoto ústavu do struktury firmy Zentiva vedl skupinu vyvíjející syntézu generických léčiv a od roku 2017 tam působí jako konzultant. Na VŠCHT přednáší profilový předmět farmakochemie.
Rádl Stanislav

Doporučujeme

Chrání estrogeny před těžkým průběhem covidu-19?

Chrání estrogeny před těžkým průběhem covidu-19?

Estrogeny jsou pohlavní ženské hormony, které nejenom řídí funkce pohlavního systému, ale významně ovlivňují většinu orgánů a tkání ženského...
Nejlepší cesta, kterou máme

Nejlepší cesta, kterou máme

Eva Bobůrková  |  4. 10. 2021
Člověk se nechová jen racionálně, když se rozhoduje, a to nejen o svých penězích, ale i na pracovním trhu nebo u volebních uren. Jak se občané...
Domestikace zvířat – občas jinak a mimoděk?

Domestikace zvířat – občas jinak a mimoděk?

Jan Robovský  |  4. 10. 2021
Proces domestikace a jeho dílčí aspekty přitahují pozornost vědců nejedné disciplíny. Tento zájem umožňuje jednou za čas získaná data...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné