i

Aktuální číslo:

2025/4

Téma měsíce:

Prázdno

Obálka čísla

Za sluncem!

 |  2. 10. 2017
 |  Vesmír 96, 544, 2017/10

Toto není slogan poutající na letní dovolenou. Zde bych chtěl upozornit na práci zabývající se popisem, proč se slunečnice (Heliathus annus) otáčejí za sluncem.

Ačkoliv to, že slunečnice v průběhu dne kopíruje pohyb slunce (tzv. heliotropismus) po obloze, ví většina lidí, důvod, proč tomu tak je, není zdaleka zřejmý.

Slunečnice nejenže se otáčí za dne z východu na západ, ale v noci se navrací zpět pohledem k východu v očekávání východu slunce. Intuitivně by se dalo předpokládat, že se vrátí do „rovné“ polohy, nebo zůstane natočena na západ, když jí ve tmě nepřichází z východu žádný signál v podobě světla.

To, že se slunečnice „automaticky“ navrací k východu, ukazuje na zásadní vliv cirkadiánního rytmu. Zároveň se ukázalo, že na otáčení za sluncem má zásadní vliv růst stonku. Slunečnice, které mají růstový defekt, nejsou schopny otáčení, což souvisí s faktem, že otáčení je devízou mladých slunečnic.

Nyní vidíte 44 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyziologie, Botanika
RUBRIKA: Mozaika

O autorovi

Martin Janda

Ing. Martin Janda, Ph.D., (*1987) vystudoval biochemii na VŠCHT v Praze. V současnosti se na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích zabývá interakcemi mezi rostlinami a mikroorganismy a snaží se ve více či méně příbuzných tématech vzdělávat studenty. Od roku 2022 je předsedou České společnosti experimentální biologie rostlin.
Janda Martin

Doporučujeme

Rostliny vyprávějí o lidech

Rostliny vyprávějí o lidech

Ondřej Vrtiška  |  31. 3. 2025
V Súdánu už dva roky zuří krvavá občanská válka. Statisíce lidí zahynuly, miliony jich musely opustit domov. Etnobotanička a archeobotanička Ikram...
O prázdnech v nás

O prázdnech v nás uzamčenovideo

Jan Černý  |  31. 3. 2025
Naše tělo je plné dutin, trubic a kanálků. Malých i velkých. Některé jsou zaplněné, jiné prázdné, další jak kdy. V některých proudí tekutina, v...
Nejúspěšnější gen v evoluci

Nejúspěšnější gen v evoluci

Eduard Kejnovský  |  31. 3. 2025
Dávno před vznikem moderních forem života sváděly boj o přežití jednodušší protoorganismy, z počátku nejspíše „nahé“ replikující se molekuly...