Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024Siemens2024
i

Aktuální číslo:

2024/9

Téma měsíce:

Chiralita

Obálka čísla

Stačí bio‑psycho‑sociální přístup ke zdraví a nemoci?

 |  8. 9. 2016
 |  Vesmír 95, 532, 2016/9

Psychosomatika se stala nedávno nástavbovým lékařským oborem. Máme se připravit na průnik léčitelství do seriózní medicíny, nebo nám bude stačit starý dobrý Engelův bio-psycho-sociální model nemoci? A pokud ano, budeme si s tím vědět rady?

Některá slova vyjdou z módy, jiná zaujmou jejich místo, a tu a tam se některý pojem znovu vrací. Tak se po slovech jako „vývojový, objektivní, digitální, nanotechnologie, EBM, epigenetika, neurovědy“ objevují v medicínském prostředí znovu slova „psychosomatika, komplexní, celostní“.

Každý klinik samozřejmě řekne, že se to týká výhradně nemocí, které jsou podmíněny nejen biologickými, ale i psychickými a sociálními faktory, a to „se přece dávno dělá“. Psychosomatiku přitom zařadí nejspíš někam k alternativním přístupům, pokud možno mimo medicínu, jako něco dávno přežitého, co nemá v medicíně založené na důkazech co dělat.

Nemusí to souviset jen s tím, že se medicína chtěla zbavit všeho nejasného, co se nedá jednoznačně prokázat nejlépe dvojitě zaslepenou studií. Také stále užší specializace a zaměření na výkon a rychlou, pokud možno okamžitou úlevu vedou přesně opačným směrem, než se vydali lékaři rozvíjející, snad navzdory hlavnímu proudu, psychosomatickou medicínu. Teprve pacienti s medicínsky nevysvětlenými symptomy, jejichž množství není zanedbatelné, nás donutili vrátit se k širšímu pohledu na věc.

Když jsme v minulém roce pracovali na formulaci doporučeného postupu u pacientů s nevysvětlitelnými symptomy pro praktické lékaře (na popud Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP), uvědomili jsme si, jak obtížné je vysvětlit vzájemné propojení těchto tří podstatných vrstev lidské existence – biologická, psychická a sociální. Jak se vlastně vzájemně ovlivňují, jak koexistují, jaký to má dopad na naše chápání zdraví a nemoci? A jaký na medicínskou praxi, popřípadě výzkum?

Nyní vidíte 19 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína

O autorovi

Vladislav Chvála

MUDr. Vladislav Chvála (*1952) vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK v Hradci Králové. Pracoval jako porodník a gynekolog, nyní působí jako sexuolog a rodinný terapeut a vedoucí Střediska komplexní terapie psychosomatických poruch v Liberci (www.sktlib.cz). Získal též nástavbovou atestaci z psychosomatiky. Vyučuje rodinnou terapii v Institutu rodinné terapie a psychosomatické medicíny, o. p. s. Je předsedou výboru Společnosti psychosomatické medicíny ČLS JEP. Spolu s L. Trapkovou napsal knihu Rodinná terapie psychosomatických poruch (Portál, Praha 2004) a Rodinná terapie a teorie jin-jangu (Portál, Praha 2008).
Chvála Vladislav

Doporučujeme

Homochirální život a racemická smrt

Homochirální život a racemická smrt uzamčeno

Tomáš Ovad, Petr Slavíček  |  2. 9. 2024
Saský král Lothar III. zahájil krátce po své korunovaci římským císařem tažení na Sicílii, ovládanou normanským panovníkem Rogerem II. Ačkoli...
Žabí poklad amazonských domorodců

Žabí poklad amazonských domorodců

Pro někoho jde o magickou medicínu prodávanou na internetu, pro domorodé obyvatele Amazonie o cennou surovinu využívanou v tamní medicíně, ale v...
Podvodní ohňostroj

Podvodní ohňostroj uzamčeno

Bioluminiscence, tedy proces produkce a emise studeného světla živými organismy, se může uplatnit v základním výzkumu, v neinvazivním...