Bádání a věda jsou nezbytností
| 7. 4. 2016Slýcháme-li varovné hlasy o krizi vzdělávání, pak nás musí zajímat zejména stav univerzit. Vždyť s úrovní jejich výuky (a pedagogů) stojí a padá i školství střední a základní. Proto postupně zveřejníme názory rektorů nejvýznamnějších českých univerzit.
Svou profesí jsem lékař a biochemik. Pokud bych se měl rozhodovat znovu, zvolil bych opět studium medicíny, stejně jako byl volil kroky, které mě dovedly do čela Univerzity Karlovy. Věřím totiž ve vědecké poznání a v lidi. V mé profesi jsou vzdělání, vědecký pokrok a důvěra mezi pacientem a lékařem to nejdůležitější. Proto se snažím, aby důvěra mezi lidmi a diskuse platily i ve vztahu k mým spolupracovníkům na půdě univerzity, potažmo v celé české vědě.
Moje cesta k medicíně začala před více než třiceti lety, kdy jsem jako student gymnázia docházel za primářem Chrzem do cytogenetických laboratoří a manikurními nůžtičkami jsem u něj stříhal chromozomy. Dnes jsou ony cytogenetické laboratoře v budově našeho ústavu, a když se podívám, co všechno se v nich odehrává, je to prostě neuvěřitelné – detailní zobrazení chromozomů, počítačové zpracování obrazu, automatizace… Před třiceti lety sice existovaly základní znalosti o DNA, RNA, ale kde byly znalosti o lidském genomu, proteomu?