Jan Hrček: Rozložit složitou síť a pak ji postupně skládat
| 3. 9. 2015Potravní sítě a evoluce vztahů mezi hmyzem tropického lesa a jeho přirozenými nepřáteli, výzkum symbiotických bakterií, které tyto interakce ovlivňují, tím se zabývá Jan Hrček z Entomologického ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích, tč. na Oxfordské univerzitě.
Strukturu potravního řetězce housenek a jejich parazitoidů1) v deštných pralesích Papuy-Nové Guineje popisoval již ve své doktorské práci. Zároveň vyvíjel metody pro molekulární detekci larev parazitoidů uvnitř housenek. V postdoktorském výzkumu se zaměřil na účinky symbiotických bakterií mšic a interakci mezi mšicemi a houbovými patogeny. A do budoucna se chystá objevovat druhovou rozmanitost octomilek i jejich nepřátel.
Nová Guinea, housenky a jejich příživníci
Papua-Nová Guinea je jednou z posledních oblastí, kde dosud přežívají souvislé porosty neporušeného tropického lesa s ohromující rozmanitostí rostlin a živočichů. Jan Hrček se coby student profesora Vojtěcha Novotného na ostrov dostal zcela logicky. Profesor Novotný zde, na břehu korálové laguny, založil před více než deseti lety vědeckou základnu. Původně maličká stanice se mezitím rozrostla na několik budov, včetně klimatizované laboratoře s moderním vybavením nezbytným pro ekologický výzkum, ve které se kromě stálé „posádky“ místných vyškolených pracovníků pravidelně střídají a bádají vědci a studenti z Biologického centra Akademie věd, Přírodovědecké fakulty v Českých Budějovicích i z celého světa, aby zde zkoumali unikátní společenstva rostlin a hmyzu.
„Původně jsem se chtěl na Nové Guineji zabývat opylováním, v té době mne více než housenky a mšice zajímaly včely, ale pak jsem si vzal téma, které mi doporučoval profesor Novotný – parazitoidy housenek. Nakonec jsou to pořád blanokřídlí – a navíc jsem tak dobře zapadl do hlavního proudu papuánského projektu.“
Jak známo, Vojtěch Novotný se intenzivně zabývá otázkou počtu druhů herbivorního hmyzu, jeho potravní specializace. Díky svému dlouholetému výzkumu počtu druhů hmyzu na stromech novoguinejského lesa mohl opravit (v legendárním článku v Nature z roku 2002) do té doby platný názor o počtu druhů hmyzu na Zemi z třiceti milionů na čtyři až šest milionů. Dnes tedy například víme, že v „jeho“ pralese na Nové Guineji žije na dvou stech druzích stromů téměř deset tisíc druhů býložravého hmyzu. Že tento systém zahrnuje zhruba padesát tisíc potravních vztahů mezi určitým druhem hmyzu a druhem stromu.
Tato zjištění byla možná díky detailnímu zkoumání pralesa a vlastnímu chovu housenek, které se živí listím stromů.
Nyní vidíte 17 % článku. Co dál:
O autorovi
Eva Bobůrková

Sledujte nás na sociálních sítích