Nebezpečné ultrajemné částice
| 9. 7. 2015Prachové částice ve vzduchu, které vdechujeme, mohou poškodit zdraví, dokonce způsobit smrt. Jednoznačně to potvrzují výsledky epidemiologických studií. Jen málo zatím víme o specifických důsledcích expozice částicím ultrajemným, které pronikají až hluboko do plicních sklípků.
Většina studií negativního vlivu znečištěného ovzduší na lidské zdraví používá jako ukazatel expozice koncentraci hmotnosti prachových částic, protože je dostupný a dobře měřitelný. Nicméně je dost obecný. Tyto částice vznikají z mnoha různých zdrojů a mají odlišné morfologické, chemické i fyzikální parametry. Pro směsi částic v ovzduší je koncentrace hmotnosti přesto relativně dobrým indikátorem.
Jiným přístupem je klasifikace prachových částic dle jejich velikosti, umožňující do jisté míry posoudit i jejich původ, transport a ukládání a odstraňování z plic. Prachové částice se vyskytují v rozsahu pěti řádů, ve velikosti od několika nanometrů do 100 μm.
Rozlišujeme hrubé prachové částice o aerodynamickém průměru od 2,5 do 10 μm a jemné částice s aerodynamickým průměrem ≤ 2,5 μm. Hrubé částice vnikají do horních částí dýchacích cest a plic a obvykle jsou deponovány ve vyšších oddílech než částice jemné, které se dostávají až do plicních sklípků.