O léčbě nádorů
Tato překvapivě útlá knížka navazuje na rozsáhlou publikaci Nová protinádorová léčiva a léčebné strategie v onkologii z roku 2010 od týchž autorů. V tomto případě však nejde o učebnici protinádorové terapie, ale o velmi stručný přehled principů a molekulárních mechanismů účinku protinádorových léčiv.
Knížka má pouhých 198 stránek rozdělených do 11 kapitol, ve kterých je čtenář proveden od stručných základů nádorové biologie přes přehled konvenčních chemoterapeutik až po velmi moderní léčebné přístupy včetně použití monoklonálních protilátek, genové terapie nebo cílené protinádorové terapie. V knize se stručně popisují a přehledně vysvětlují i poměrně nové metody jako třeba použití chimerních antigenních receptorů – čtenář není běžně zvyklý číst o výsledcích vědeckých prací z roku 2012 v české učebnici z roku 2013. Kapitola o imunoterapii nádorů je napsaná s přehledem a chutí a prozrazuje odborné zájmy obou autorů.
Velmi mne okouzlila stručnost, jasnost, srozumitelné vysvětlování složitých mechanismů, kterými protinádorové léky působí (nebo si to aspoň myslíme), a hlavně brilantní, mimořádně jasně provedené a informativní obrázky. Tyto kvality nejsou vůbec samozřejmé: česká odborná literatura, a ta lékařská obzvlášť, je bohužel zpravidla zahlcená odborným žargonem a pro člověka, jehož latina už není, co bývala, je skoro nesrozumitelná. Nelze se ubránit pocitu, že autoři mnohých učebnic komplikovaným a odbornou hantýrkou přetíženým popisem jen zastírají to, že mechanismu dějů, které popisují, ani nerozumějí. Tohle pro autorskou dvojici obou Klenerů rozhodně neplatí.
Principy systémové protinádorové léčby dobře poslouží studentům, lékařům, ale i medicinálním chemikům a biochemikům, kteří z ní získají rychlou, velmi přehlednou orientaci v oboru a zdroj užitečných referencí pro další studium. My, co se občas pokoušíme psát o vědě, v ní navíc máme příklad, jak lze jasně, srozumitelně a velmi stručně popsat i velmi složité biologické jevy.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [159,95 kB]