Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Ústav geoniky AV ČR , v. v. i.

11. 12. 2014
 |  Vesmír 93, 725, 2014/12
komerční prezentace

Posláním Ústavu geoniky AV ČR, v. v. i., je základní i aplikovaný výzkum motivovaný především rozvojem technologií využití zemské kůry v mnoha oblastech. Jde o tradiční i netradiční formy těžby rud, uhlí a dalších energetických surovin, ale také o využití zemské kůry pro získávání geotermální energie, budování podzemních zásobníků plynu, uskladnění energie formou stlačeného vzduchu nebo řešení ekologických problémů. K těm patří podzemní ukládání vyhořelého jaderného paliva nebo uskladnění oxidu uhličitého, který je nežádoucím skleníkovým plynem. Mimo tyto problémy jsou řešeny i ekologické problémy krajiny, která je ovlivňována využitím nových zdrojů energie (fotovoltaika, větrná energie), negativními důsledky klimatických změn (povodně, sucha), ale i negativními důsledky lidské činnosti (brownfields).

Výzkumná oddělení: Hlavní pracoviště Ústavu geoniky sídlí v Ostravě-Porubě (obr. 1), kde se také nachází většina laboratoří a výzkumných oddělení. Jde o vzájemně provázaná oddělení:

  • laboratorního výzkumu geomateriálů,
  • geomechaniky a báňského výzkumu,
  • dezintegrace materiálů,
  • aplikované matematiky a informatiky,
  • IT4Innovations – součást stejnojmenného superpočítačového projektu centra excelence.

Na detašovaném pracovišti v Brně, v blízkosti Vily Tugendhat, se pak nachází

  • oddělení environmentální geografie.

Výzkum ilustrují obrázky 2–5. (2) zařízení pro testování mechanických a hydraulických vlastností hornin a složení hornin infračervenou spektroskopií, (3) laboratoř CT-tomografie geomateriálů a využití CT skenů pro matematické modelování procesů, (4) vizualizace pulzujícího vysokotlakého vodního paprsku jako součást vývoje trysek a nastavení parametrů pro řezání, úpravu povrchů i zdravotnické využití vysokotlakého vodního paprsku, (5) příprava instalace extenzometrů a sond pro měření napětí ve spolupráci s podzemní laboratoří Grimsel (Švýcarsko). Řada přístrojů byla nově pořízena díky účasti ve VaVpI projektu CZ.1.05/2.1.00/03.0082.

Obrázky

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Geologie

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné