Ústav geoniky AV ČR , v. v. i.
11. 12. 2014Posláním Ústavu geoniky AV ČR, v. v. i., je základní i aplikovaný výzkum motivovaný především rozvojem technologií využití zemské kůry v mnoha oblastech. Jde o tradiční i netradiční formy těžby rud, uhlí a dalších energetických surovin, ale také o využití zemské kůry pro získávání geotermální energie, budování podzemních zásobníků plynu, uskladnění energie formou stlačeného vzduchu nebo řešení ekologických problémů. K těm patří podzemní ukládání vyhořelého jaderného paliva nebo uskladnění oxidu uhličitého, který je nežádoucím skleníkovým plynem. Mimo tyto problémy jsou řešeny i ekologické problémy krajiny, která je ovlivňována využitím nových zdrojů energie (fotovoltaika, větrná energie), negativními důsledky klimatických změn (povodně, sucha), ale i negativními důsledky lidské činnosti (brownfields).
Výzkumná oddělení: Hlavní pracoviště Ústavu geoniky sídlí v Ostravě-Porubě (obr. 1), kde se také nachází většina laboratoří a výzkumných oddělení. Jde o vzájemně provázaná oddělení:
- laboratorního výzkumu geomateriálů,
- geomechaniky a báňského výzkumu,
- dezintegrace materiálů,
- aplikované matematiky a informatiky,
- IT4Innovations – součást stejnojmenného superpočítačového projektu centra excelence.
Na detašovaném pracovišti v Brně, v blízkosti Vily Tugendhat, se pak nachází
- oddělení environmentální geografie.
Výzkum ilustrují obrázky 2–5. (2) zařízení pro testování mechanických a hydraulických vlastností hornin a složení hornin infračervenou spektroskopií, (3) laboratoř CT-tomografie geomateriálů a využití CT skenů pro matematické modelování procesů, (4) vizualizace pulzujícího vysokotlakého vodního paprsku jako součást vývoje trysek a nastavení parametrů pro řezání, úpravu povrchů i zdravotnické využití vysokotlakého vodního paprsku, (5) příprava instalace extenzometrů a sond pro měření napětí ve spolupráci s podzemní laboratoří Grimsel (Švýcarsko). Řada přístrojů byla nově pořízena díky účasti ve VaVpI projektu CZ.1.05/2.1.00/03.0082.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [252,24 kB]