Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Tři osobnosti topologie na MFF UK

 |  5. 9. 2013
 |  Vesmír 92, 516, 2013/9

Na Matematicko-fyzikální fakultě působili tři pracovníci, kteří dosáhli světového ohlasu v oboru topologie. Jsou to Eduard Čech (1893–1960), Miroslav Katětov (1918–1995) a Zdeněk Frolík (1933–1989). Nebudeme zde probírat jejich rozsáhlé vědecké dílo a životní data. Jsou jim věnovány různé jiné publikace. Chceme se zmínit o jejich vlivu na život Matematicko-fyzikální fakulty.

Čech nastoupil po druhé světové válce na Přírodovědeckou fakultu UK, ale několik let byl na neplacené dovolené, protože byl požádán o vedení nových matematických ústavů v Akademii. Ještě než se r. 1954 plně vrátil na Karlovu univerzitu, v té době již na MFF, navrhl zřízení Matematického ústavu UK (MÚ UK). Jeho myšlenka byla zřídit na fakultě ústav, kam by mohli na čas přejít matematici pracující na nějakém vědeckém projektu a byli by uvolněni od výuky na své domovské katedře. Matematický ústav UK byl zřízen r. 1956 a Čech byl jeho ředitelem až do své smrti. Ač jako matematik pracoval v základním výzkumu, snažil se o propojení s praxí. Např. „přetáhl“ doústavu prof. J. Potočka z pražské techniky. Současný ústav v tomto duchu pokračuje v oddělení matematického modelování ve fyzice.

Čech se sice po válce vrátil k práci v geometrii, ale v r. 1959 ještě vydal knihu o topologii, kterou sepsal během války v Brně a dopracoval za svého působení na MFF. V této souvislosti existuje jedna úsměvná historka. Je nutné předeslat, že Čech napsal několik velmi úspěšných učebnic matematiky pro tehdejší měšťanské a střední školy. Říkalo se, že je sepsal na základě toho, že nebyl spokojen s učebnicemi, podle kterých se musely ve škole učit jeho dcery. Po vydání zmíněné knihy o topologii ji četl jeden z autorů tohoto článku v tramvaji a vedle sedící pán se ho optal, zda tomu rozumí. Ukázalo se, že onen pán je učitel, velký fanda Čechových učebnic, který si knihu o topologii koupil, když viděl jméno autora. Na prvních stránkách zjistil, že je pro něho kniha nesrozumitelná, a byl zklamán.

Na základě Čechovy iniciativy vznikl na fakultě časopis Commentationes Mathematicae Universitatis Carolinae (zkráceně CMUC, vydávaný MÚ UK). Na přípravě prvního čísla se Čech ještě podílel, ale vyšlo až po jeho smrti. CMUC byl vydáván nejdříve v cyklostylové podobě a zdarma rozesílán na světové univerzity. Vyráběl se doslova na koleně. Články se od 2. ročníku přepisovaly na psacím stroji (na konci osmdesátých let se CMUC stal jedním z prvních na světě v používání TeXu) a tyto strojopisy se odnášely do malé tiskárny vzdílené asi 200 metrů od fakultní budovy v Karlíně. Během asi 2 týdnů bylo zhruba 500 výtisků časopisu vytištěno a svázáno, editor je přivezl na vozíčku na fakultu, nastrkaly se do obálek a odnesly na poštu. Články měly velice krátkou čekací dobu na vytištění, některé jen měsíc. Inu, staré dobré časy (alespoň v něčem).

Nyní vidíte 28 % článku. Co dál:

Jsem předplatitel, mám plný přístup
Jsem návštěvník
Chci si přečíst celé číslo
Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru. Více o předplatném
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Matematika

O autorech

Miroslav Hušek

Petr Simon

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné