Nejstarší tablety světa lékem na pálivé oči
| 4. 4. 2013Jak se zdá, lékaři antického Říma používali na pálení očí velmi podobné medikamenty, jaké se užívají dnes. Dokládá to pozoruhodný nález na Relitto del Pozzino, kde ve vraku obchodní lodi, ztroskotané kolem roku 140 př. n. l. u italského pobřeží, byly nalezeny zajímavé tablety o průměru 4 cm a tloušťce jednoho centimetru. Na vraku, objeveném v roce 1989, se našlo vícero věcí z lékařského vybavení, takže na palubě nejspíš byl lékař.
Erika Ribechini z Univerzity v Pise a její kolegové zjistili, že tablety jsou převážně z uhličitanu zinečnatého (čili smithsonitu) a hydrozinkitu, což je v zajímavé shodě s obsahem zinku v dnešních přípravcích pro péči o oči a pokožku. Ostatně existují doklady, že zhruba za 250 let po ztroskotání lodi předepisoval sloučeniny zinku pro tyto účely Plinius Starší. Tablety z vraku také obsahovaly rostlinné a živočišné oleje. Podle pylové analýzy byl významnou složkou tablet olivový olej, což vlastně také odpovídá dnešním poměrům v kosmetice a medicíně.
Tablety byly nalezeny v původně vzduchotěsné cínové pyxidě čili antické schránce na kosmetiku, protože nepochybně byly náchylné ke zvětrávání. V případě potřeby se nejspíš namáčely ve vodě a pak se přímo aplikovaly na oči. Podobné nálezy jsou extrémně vzácné, takže byl jistě důvod k pořádně oslavě.
PNAS online 7. 1. 2013
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [355,96 kB]