Malárie dodává komárům „superčich“
| 31. 10. 2013Výzkumy posledních let prokázaly, že paraziti často mění chování nebo vzhled svých hostitelů, aby maximalizovali pravděpodobnost vstupu do přechodného nebo konečného hostitele, a mohli tak dokončit svůj životní cyklus (Vesmír 90, 196, 2011/4). Dalším nedávným důkazem takové změny chování je objev, že komáři rodu Anopheles, infikovaní parazitem Plasmodium falciparum, původcem tropické malárie, reagují citlivěji na lidské pachy. Samičky, které jsou přenašeči plasmodií na člověka, jsou přitahovány chemickými látkami v lidském pachu, které jim pomáhají najít zdroj krve, potřebný k vývoji vajíček.
James Logan se spolupracovníky z London School of Hygiene použili jako zdroj lidského pachu silonové ponožky, které nějakou dobu nosily pokusné osoby a které obsahovaly těkavé látky lidského potu. Po dobu 3 minut počítali množství komárů, které se na ponožky slétalo a bodalo do nich. Infikovaní komáři nalétávali na ponožky v průměru 15krát, zatímco neinfikovaní jedinci se pokusili bodnout pouze asi pětkrát. Svými experimenty prokázali, že komáři infikovaní P. falciparum reagovali na lidské pachy třikrát citlivěji.
Pokud budou výsledky laboratorních studií potvrzeny i ve volné přírodě, mohlo by to vést k novým způsobům boje proti této nemoci, kterou ročně onemocní přes 200 milionů lidí. Pochopení mechanismů, které používá parazit ke změně komářího chování, by mohlo pomoci v boji s šířením nákazy. Také by mohlo vést k dalším způsobům ochrany, jako jsou nové typy pastí na hmyz.
PLoS ONE 8, e63602, 2013. DOI: 10.1371/journal.pone.0063602
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [361,36 kB]