Aktuální číslo:

2024/11

Téma měsíce:

Strach

Obálka čísla

Krajně neúplný slovník divných věcí a podezřelých procesů

 |  9. 2. 2012
 |  Vesmír 91, 66, 2012/2
 |  Seriál: Slovník nových pojmů, 1. díl (Následující)

Neonormalizace (autor snad S. Komárek) je sterilizační proces politického zprůměrování. V české společnosti začíná někdy po roce 2000, kdy začalo docházet k omezování počtů alternativních pořadů ve státních médiích, alternativních časopisů a různých akcí podporovaných grantovými systémy. Neonormalizace vede k potlačování nepříjemných zpráv např. o nepokojích ve Španělsku, zkreslování a zplošťování politicky obávané reality – např. ve zprávách o hnutích „Occupy Wall Street“ se jako typický představitel vybere asociální bezdomovec s dredy. Normalizace 70. let pracovala s cenzurou a násilným potlačováním informací. Současná neonormalizace nejčastěji pracuje s mlčením o citlivých tématech, účelovým vybíráním faktů a vizuální nápovědou či přímo falzifikací – tedy takovým výběrem obrazu (fotografie, televize), který působí objektivně, ale dění zkresluje.

Bumerangová generace (americký tisk) je generace dětí, kteří nemohou najít zaměstnání, a tak se po čase vracejí ke svým rodičům. Jev je sice typický pro státy se silnými rodinnými vazbami, jako je Španělsko, ale překvapivě zasahuje i USA, kde dřív děti odcházely od rodiny již po osmnácti letech svého věku. V bumerangové generaci (25–34 let) dnes žije v USA šest milionů Američanů, tedy o 26 % víc než před krizí roku 2007. Někdy na rodičích jemně parazitují, ale jindy se učí opatrnosti a skromnosti a jisté lásce k rodičům. Viz též stať o hikikomori.

Teorie racionální nepozornosti (autoři Filip Matějka, Christopher Sims): teorie popisující racionální chování podmíněné neúplnými nebo iracionálními informacemi. Lidé sice při nákupu a prodeji reagují racionálně, ale nemají dost času a energie, aby si sehnali všechny potřebné podklady. Ve vypjatých chvílích tak i chytří lidé často volí nějakou hloupou zkratku.

Proces hysterizace společnosti (autor S. Komárek): sociální proces, při kterém nejprve křičíme a pak se teprve ptáme proč. Je typický zejména pro tlupy východoafrických paviánů a odborové svazy.

Postautomobilismus: série procesů vedoucích k odstraňování automobilů či omezování jejich činnosti v moderním světě. Roli hraje nejenom cena paliv a drahé pojištění, ale hlavně změna mentalit. Skoro polovina (46 %) mladých (18–24 let) Američanů uvedlo, že připojení na internet je pro ně důležitější než mít auto. Proč bych cestoval někde na přecpané dálnici, když internet je rychlejší. Navíc tím snižuji závislost na ropě a oddaluji ropný zlom.

Karnevalová společnost (autor částečně M. Petrusek): společnost zahánějící prázdnotu sofistikovaně nabubřelým a hlučným způsobem, který nikoho dlouho nebaví.

Soucitný kapitalismus (Rich De-Vos) je kapitalismem s lidskou tváří, hybrid zisku a odpovědnosti. Je vyjádřením touhy, že potřebujeme něco jiného než socialismus, který selhal, a kapitalismus, který v své současné podobě rovněž selhává. Ale ono už nic jiného není. Boží království (autor Ježíš) je něco, co se z definice nedá realizovat na tomto světě.

Industriální holokaust (E. Hobsbawm) je proces, při kterém se ruší průmysl v nepodložené naději, že země bude bohatnout vývozem bankovních služeb, počítačových her a televizních seriálů. Jedeme krajinou a cítíme, že je něco v zásadním nepořádku – nikdo nic nevyrábí, ale všichni převáží zboží sem a tam. Schází základ a to je na tom ČR ve srovnání se zbytkem Evropy relativně dobře. Je to jako ve skutečném příběhu, kdy se Mirjam ptá svého druha, zda jí pomohl s domácností: „Tak, co jsi dneska udělal?“ Marian odpovídá: „Ale, vynesl jsem koš“. A tiše dodává: „V počítači“.

Odložená reakce (delayed reaction, podle R. Shillera): ceny akcií obvykle nereagují na nějakou špatnou zprávu okamžitě, ale se zpožděním několika dní, během kterých jsou publikovány hlubší analýzy dané krize a ukáže se, že celý systém byl víc rizikový, než se původně zdálo.

Psychologické rozvodí (psychological watershed, více autorů): podobně jako v krajině existuje obvykle na horském hřebeni dělící čára, od které řeky tečou do různých moří, tak i ekonomický systém či lidská mysl vstřebává různé, často protichůdné ekonomické informace. Ty po určité kumulativní době vedou k rozhodnutí, kterým diametrálně odlišným směrem se dát. Je to rozhodnutí kapky vody na ostří nože.

Kaskádový efekt (attention cascade, podle R. Shillera): obecně se jedná o stav, kdy jedno rozhodnutí vyústí v další a opět další. V teorii sdělovacích prostředků se jedná o stav, kdy zpráva v novinách na určité téma vede k dalšímu prošetřování tohoto tématu a dochází k postupnému odhalování nějakého stavu, přičemž každé stadium tohoto procesu je závažnější než předcházející. Kaskádový efekt ve fyzickém světě můžeme popsat například schématem: sucho → hlad → nepokoj → cholera → občanská válka.

Vyměňujeme si názory o současném světě se surrealistickým básníkem:

Neofyty hlaste na bráně věčnosti.

Dryje

Souhlasím se vším, zejména s rozmnožováním bobrů ve středočeském kraji.

Cílek

Žiji s plži v míru.

Komárek

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Sociologie
RUBRIKA: Glosy

O autorovi

Václav Cílek

RNDr. Václav Cílek (*1955) vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě UK. V Geologickém ústavu AV ČR, v. v. i., v Praze se zabývá zejména geologií kenozoika. Je autorem nebo spoluautorem četných úspěšných knih. Z posledních let např. Co se děje se světem (2016), Evropa, náš domov (2018), Krajiny srdce (2016), Podzemní Čechy (2015), Poutník časem chaosu (2017), V síti paměti uvízl, slunce se ptal (2016), Nové počasí (2014) a mnohé další.
Cílek Václav

Doporučujeme

Se štírem na štíru

Se štírem na štíru

Daniel Frynta, Iveta Štolhoferová  |  4. 11. 2024
Člověk každý rok zabije kolem 80 milionů žraloků. Za stejnou dobu žraloci napadnou 80 lidí. Z tohoto srovnání je zřejmé, kdo by se měl koho bát,...
Ustrašená společnost

Ustrašená společnost uzamčeno

Jan Červenka  |  4. 11. 2024
Strach je přirozeným, evolucí vybroušeným obranným sebezáchovným mechanismem. Reagujeme jím na bezprostřední ohrožení, které nás připravuje buď na...
Mláďata na cizí účet

Mláďata na cizí účet uzamčeno

Martin Reichard  |  4. 11. 2024
Parazitismus je mezi živočichy jednou z hlavních strategií získávání zdrojů. Obvyklá představa parazitů jako malých organismů cizopasících na...