Monitorování vývoje embryí v inkubátoru a další horké novinky v IVF
14. 7. 2011Podobně jako v jiných oborech biologie je i v embryologických laboratořích center asistované reprodukce nyní nejrychlejší vývoj v oblasti in vivo zobrazování. Zde se jedná o kontinuální monitorování vývoje embrya. Kromě sledování morfologických abnormalit různých stadií dělení je důležitá i délka mezifází mezi jednotlivým dělením buněk. Pozorovány jsou dělení do lichých počtů buněk a následné zmizení některých buněk a další abnormality. Už první pozorování ukazují, že jak věda, tak praktické použití ve výběru embryí pro transfer dostávají zcela nové impulzy.
A například přístroje PrimoVision jsou i cenově velmi dostupné a snadno instalovatelné do valné většiny používaných CO2 inkubátorů. Technicky se jedná o miniaturizovaný invertovaný mikroskop s fotosnímačem, veškerá další elektronika je ovšem přesunuta do sběrného PC mimo CO2 inkubátor, aby embrya nebyla ve svém vývoji rušena ani elektrickým, ani magnetickým polem. Přístroj se podobá řekněme malé cihle zasunuté do jedné poličky inkubátoru.
Tím ovšem vznikají i nové požadavky na ideální CO2 inkubátor. Je důležité, aby perfektně vyrovnával teplotu i při osazení takovými monitorovacími přístrojky. Rychlý vývoj též prodělává software pro hodnocení snímaného vývoje embryí. Zatímco v laboratořích center asistované reprodukce se monitorování nepoškozující embryo stává standardem, aplikace ve výzkumu fyziologie a reprodukce savců obecně se zatím objevují jen sporadicky, ale určitě i zde by se otevřely nové pohledy.
Jinou technickou výzvou pro inovátory vybavení IVF laboratoří je správný výběr spermií schopných oplození pro následnou injektáž. Běžně se používají metody „Swim up“ – technickým vybavením je centrifuga pro stáčení živých buněk. Sofistikovanější morfologické metody (IMSI) kladou vyšší nároky na zvětšení mikroskopu. Hodně pozornosti věnují různí výrobci též vývoji misek pro injektáž spermií, kde jsou vhodné spermie vybírány podle jejich chování vůči různým lákadlům – například tečce hyaluronátu.
Jak pro zefektivnění provozu IVF centra, tak i pro etický požadavek přípravy menšího počtu embryí je další výzvou pro inovátory fungující systém vitrifikace oocytů (záležitost mnohem nesnadnější než jinak běžné zmražení embryí). I v tomto oboru jsme zaznamenali skok kupředu a například japonský systém Kitazato funguje celkem úspěšně.
Ing. David Černohorský za společnost Eppendorf Czech & Slovakia s.r.o.
Firma Eppendorf Czech & Slovakia s.r.o. ještě dodává pro embryologické laboratoře a pro buněčné biology v první řadě velmi sofistikované elektronické mikromanipulátory s pamětí pozic, plynule nastavitelnými rychlostmi a dalšími unikátními vlastnostmi, velmi přesné a jemné injektory jak pro suspenzní, tak i pro adherentní buňky, centrifugy, denudační a manipulační pipety, pipety pro holding a injektáž (ICSI), a také pro biopsie, zařízení pro mikrodisekci, CO2 inkubátory Galaxy a ve spolupráci s osvědčenými subdodavateli dalšího vybavení je schopna zájemcům připravit embryologickou laboratoř na klíč.
Eppendorf Czech & Slovakia s. r. o.,
Kolovratská 1476, 251 01 Říčany u Prahy,
tel./fax: +420 323 605 454,
e-mail: eppendorf@eppendorf.cz,
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [270,35 kB]