Aktuální číslo:

2018/2

Téma měsíce:

Bionika

Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v. v. i.

11. 9. 2008
 |  Vesmír 87, 646, 2008/9
komerční prezentace

V uplynulém roce se ústav vícekrát objevil v médiích, a to zpravidla v souvislosti se stěhováním a instalací tokamaku COMPASS D. Tokamak COMPASS D, velké fyzikální zařízení evropského významu v oblasti generace vysokoteplotního plazmatu, je jistě „vlajkovou lodí“ ústavu, ale studium vysokoteplotního plazmatu není jediným špičkovým tématem, jež se v ústavu řeší (Vesmír 87, 274, 2008/5).

Celosvětově se intenzivně hledají nové zdroje energie, které pomohou světu vyrovnat se s rostoucími nároky na zajištění jejího dostatku, a zároveň budou ekologicky „vlídné“ a zdrojově téměř neomezené. V Provence na jihu Francie se staví první termojaderný reaktor ITER, který by měl prokázat možnost získávat energii z fúze na zařízeních s magnetickým udržením plazmatu. Ústav fyziky plazmatu se do tohoto projektu zapojil již před dvěma desítkami let, nejprve teoretickými výpočty a modely, později návrhy a testy speciálních sond. Nyní bude přispívat i experimentálními výsledky z tokamaku COMPASS D, který by bylo možno označit jako model ITER v poměru 1 : 10. Veškerý výzkum v ústavu probíhá v široké a intenzivní mezinárodní spolupráci – jak v rámci EURATOM, tak s dalšími zeměmi, například s USA.

I část dalšího výzkumu ústavu je směrována k novým zdrojům energie. Ústav představuje světovou špičku v generaci „nízkoteplotního“ plazmatu („jen“ asi 25 000 °C). Má patentovány plazmatrony, jež k tvorbě horkého plazmatu využívají vodu nebo vodu a inertní plyn (ve světě jsou známy jako „water stabilized plasma – WSP®). Uplatnění nacházejí jak v materiálovém inženýrství, tak při zplyňování (gasifikaci) odpadu či biomasy. V ústavu bylo vyvinuto zařízení „Plasgas“ , v němž se z biomasy získává vysoce energetický syntetický plyn. Na zařízení je podán „evropský“ patent a je o ně velký zájem.

V materiálovém inženýrství mohou WSP® plazmatrony vytvářet materiály se specifickými vlastnostmi, které by se daly jinak připravit jen těžko nebo vůbec a které lze využívat v extrémních pracovních podmínkách.

Výzkum v této oblasti je důležitý i proto, že klíčovým problémem termojaderných reaktorů jsou materiály.

K světové špičce patří i oddělení ústavu studující různé typy výbojů v kapalinách a plynech. Výboji ve vodě lze generovat rázové vlny, které v litotryptoru (přístroji, jenž byl rovněž vyvinut v ústavu) bezoperačně drtí ledvinové kameny pacientům řady nemocnic v ČR. V jiném uspořádání lze plazmatickým výbojem ve vodě rozkládat přítomné nečistoty, „klouzavý“ výboj na vzduchu sterilizuje potraviny apod.

Od r. 2006 je součástí ústavu i skupina špičkových optiků na pracovišti v Turnově, schopná připravit unikátní optické prvky. Spolu s FZÚ AV ČR, v. v. i., ústav založil Badatelské centrum PALS, podílí se na jeho práci a zajišťuje jeho provoz. Za necelých deset let své existence si toto centrum vydobylo významné místo ve společenství velkých laserových zařízení.

VEDENÍ ÚSTAVU:

• ředitel a předseda Rady pracoviště prof. Ing. Dr. Pavel Chráska, DrSc. • zástupce ředitele Ing. Petr Křenek, CSc. • zástupce ředitele pro mezinárodní spolupráci/Euratom Ing. Pavol Pavlo, CSc. • předseda Dozorčí rady ústavu doc. ing. Pavel Vlasák, DrSc.

KONTAKT

Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v. v. i.

Za Slovankou 1782/3, 182 00 Praha 8

tel. +420 286 890 450

ipp@ipp.cas.cz, www.ipp.cas.cz

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Fyzika

Doporučujeme

Návrat Široka

Návrat Široka

Pavel Pipek  |  9. 2. 2018
Zpráva, která na mě právě vyskočila na Twitteru, by asi většinu Evropanů nechala chladnou, ale mé srdce buší tak, že mám chuť okamžitě vyskočit z...
Rytíř našich vod

Rytíř našich vod

Marek Janáč  |  5. 2. 2018
Na stěně ve své kanceláři má vystavené krunýře velkých raků. Za jeho pracovní židlí v akváriu rak. V knihovně knihy o racích a v laboratoři ve...
O kvantových počítačích a šifře RSA

O kvantových počítačích a šifře RSA uzamčeno

Jiří Poš  |  5. 2. 2018
značným příslibem pro výpočetní systémy budoucnosti je rozvíjející se obor kvantových počítačů. Představují naději, že eliminují některá vážná...

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné