Aktuální číslo:

2024/6

Téma měsíce:

Éčka

Obálka čísla

Z akademické obce

9. 8. 2007
 |  Vesmír 86, 476, 2007/8

Masarykova univerzita

Bez koncepční politiky, navíc s relativním nedostatkem finančních prostředků a při zachování jejich plošné distribuce směřuje celý vysokoškolský systém k nebezpečné nivelizaci, která vytvoří široký průměr, ale žádnou konkurenceschopnou excelenci a nepovede k diferencované funkci jeho jednotlivých složek.

Z projevu rektora MU Petra Fialy na Dies academicus 2007,

zdroj: MUNI.CZ, měsíčník Masarykovy univerzity

Akademická samospráva je ospravedlnitelná, pokud díky jejímu působení budou univerzity a fakulty poskytovat lepší vyšší vzdělání a zajišťovat užitečnější výzkum, než by dokázaly státem přímo řízené školy.

Filip Křepelka, předseda Akademického senátu MU,

zdroj: MUNI.CZ, měsíčník MU

Interaktivní kurz „Vědec–podnikatel“ uspořádalo Centrum pro transfer technologií MU. Pro značný zájem plánuje CTT koncipovat tento kurz jako řádný výukový předmět s kreditovanou dotací a nabídnout jej napříč univerzitou.

Zdroj MUNI.CZ, měsíčník MU, červen 2007

Jihočeská univerzita

Biologická fakulta JČU se transformuje na Přírodovědeckou fakultu. Již je připraveno 9 akreditačních žádostí pro nové odborné bakalářské obory a 4 pro navazující magisterské obory učitelství biologie, chemie, fyziky a matematiky. Příprava dalších akreditačních žádostí bude následovat během podzimu 2007 včetně magisterského přeshraničního studia v jazyce anglickém „Biological Chemistry“ spolu s Keplerovou univerzitou v Linci.

Zdroj: prof. RNDr. Libor Grubhofer, www.bf.jcu.cz

Evropský výkumný prostor – veřejná diskuse Evropské komise

EK zahájila diskusi o Green Paper on the European Research Area (ERA). Je zaměřena na nejširší spektrum výzkumníků a trvá do konce srpna 2007. Akční plán k prohloubení ERA představí Evropská komise v první polovině roku 2008. Dotazník je na ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=ERAGreenPaper; další informace na ec.europa.eu/research/era/consultation-era_en.html.

V soutěži „Nejlepší podnikatelský projekt roku 2006“, organizované agenturou CzechInvest a Sdružením pro zahraniční investice (AFI), byly v kategorii vědeckotechnický park na první cenu nominovány Vědeckotechnický park Plzeň, Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci a Třeboňské inovační centrum. Zvítězil projekt Vědeckotechnického parku Plzeň. Park by měl zahájit svoji činnost letos na podzim.

Zdroj: www.vtpplzen.cz

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Různé

Doporučujeme

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Genová terapie ALS: jsme na začátku naděje

Je to krutá a zatím nevyléčitelná nemoc. Amyotrofická laterální skleróza. Americká léková agentura FDA však nedávno schválila pro medicínskou...
(Ne)umělá sladidla

(Ne)umělá sladidla uzamčeno

Adam Obr  |  3. 6. 2024
Když loni v létě zařadilo WHO aspartam na seznam látek, které mají potenciál způsobovat rakovinu, dosáhla diskuse o škodlivosti nekalorických...
Příběhy řasových éček

Příběhy řasových éček

Richard Lhotský  |  3. 6. 2024
Přídatné látky v potravinách, familiárně přezdívané pro svůj kód éčka, vzbuzují u řady lidí obavy a strach. Přesto se mezi nimi najdou i látky...