Králové mezi rostlinami 1)
O kamenech bylo známo, že se hýbají, o stromech, že mluví.
Které stromy jsou památné? Jsou to ty letité, ty, k nimž se váže nějaká historie (nebo jen historka) a „něco pamatují“? Ty, které dorůstají obrovských rozměrů nebo zvláštních tvarů? Něco ohraničují, vymezují, či je někdo vysadil, aby nám něco připomínaly, a rostou tu „na paměť“? Nebo je to úplně jinak? Úřední termín „památný strom“ nezahrnuje jen jednotlivé stromy, ale i jejich skupiny a stromořadí.
Podle zákona mohou být památným stromem vyhlášeny dřeviny, které vynikají vzrůstem nebo věkem, tvoří významnou krajinnou dominantu, připomínají historické události, ale i zvlášť cenné introdukované dřeviny. Po vyhlášení jim přísluší ochrana, evidence (v databázi Ústředního seznamu ochrany přírody) a označení podle zákona. Jejich stav se sleduje a jsou průběžně ošetřovány. U nás jsou za památné stromy nejčastěji vyhlašovány lípy.
Minulá století
![](/images/gallery/archiv/2007/7/kralove-mezi-rostlinami-1/page/s_2007_432_04.gif)
Památné stromy České republiky
![](/images/gallery/archiv/2007/7/kralove-mezi-rostlinami-1/page/s_2007_432_02.jpg)
Věk u prastarých památných stromů je často jen odhadován, přesto za nejstarší z nich jsou pokládány Klokočovská (Karlova) lípa v Klokočově, Svatováclavský dub ve Stochově u Kladna, Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou, Lípa v Bzenci, Körnerův dub v Karlových Varech-Dalovicích, Oldřichův dub v Peruci, Lukasova lípa v Telecí, Sudslavická lípa u Vimperka, Husova lípa v Chlístově, Krompašské tisy, Pernštejnský tis, Vejdova lípa u Pastvin a další. Věk těchto stromů se pohybuje mezi 500–800 lety.
Záchrana genofondu památných stromů
Památné stromy starší než 250–300 let jsou cenným zdrojem původního genofondu. Zejména u stromů volně rostoucích v krajině lze předpokládat, že jsou pozůstatkem autochtonních populací. Ale i stromy nacházející se v blízkosti lidských obydlí, soch a kapliček mohou pocházet z těchto populací, protože s výjimkou hospodářsky cenných nebo introdukovaných dřevin nedocházelo k dálkovému přenosu osiva ani sazenic jedinců.Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny řeší výzkumný projekt Záchrana genofondu památných stromů. Má upřesnit evidenci genofondu památných stromů v jednotlivých regionech, namnožit a dopěstovat vybrané cenné jedince a vytvořit genobanky památných stromů. Výzkumný ústav Silva Taroucy nabízí přemnožené památné stromy k prodeji s listem o původu stromu, čímž sleduje navrácení cenných stromů do původních regionů. Nově vysazený jedinec je „vlastním dítětem“ několikasetletého památného stromu a kromě biologického významu si s sebou nese pro další generace i jistý kulturněhistorický náboj.
Střípky ze světa
Mezi stromy s největším obvodem kmene na světě patří například tisovec (Taxodium mucronatum) zvaný Montezumův cypřiš či El Gigante v Mexiku s obvodem kmene 58 m, kaštanovník jedlý (Castanea sativa) – „Castagno dei Cento Cavalli – Kaštan sta koní“ na Sicílii (55 m), sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum) v Kalifornii (33 m).Za nejstarší stromy na světě se tradičně považují severoamerické borovice osinaté (Pinus aristata), jejichž věk se pohybuje kolem 4700 let. Stáří několika tisíc let dosahují také např. fitzroya (Fitzroya cupressoides) v Chile (3500 let), cedr libanonský (Cedrus libani) v Libanonu, platan východní (Platanus orientalis) v Řecku, fíkovník (Ficus religiosa) na Srí Lance (2500 let). O stáří stromů se však šíří i omyly (viz rámeček 1 ).
Tradici v ochraně stromů jako přírodních památek mají také v Německu, Polsku, Rakousku, ve Švýcarsku, v Bulharsku, Řecku, ve Francii, na Slovensku. V loňském roce vyšla v Belgii kniha Monumentale bomen in Europa (www.monumentaltrees.eu), popisující nejvýznamnější evropské památné stromy. Dostalo se do ní i několik nejznámějších památných stromů České republiky. 3)
Poznámky
Nejstarší strom Na světě?
Judit Monnier-Berhidai uvádí v knize La route vers les Arbres millénaires / The road to millenary trees (e.D.s. editeur, Paříž 1995, IsBN 2-86411-090-3), že nejstarším stromem na světě je Lagarostrobos franklinii, dřevina z čeledi Podocarpaceae, 4) a to s neuvěřitelným věkem 10 500 let. Roste podél řek na západě a jihu tasmánie. Zbývající rozloha jejích porostů činí asi 10 500 hektarů, dalších 800 hektarů dosud stojících kmenů bylo zničeno požárem. Strom dosahuje výšky 30–40 m a roste velice pomalu (roční tloušťkové přírůstky se pohybují mezi 0,3–2 mm). Tolik suchá fakta, ale kde se vzalo pěticiferné stáří?Na izolovaném tasmánském stanovišti mont read žije populace lagarostrobů již 10 500 let. Navíc to jsou všechno samčí stromy a množí se pouze vegetativně – jsou tedy geneticky identické. Nejstarší z nich mají sice úctyhodný věk – ale „jen“ okolo 2000 let. Prvenství skoro pětitisícileté kalifornské borovice osinaté proto zůstalo neotřeseno (Vesmír 79, 67, 2000/2). Zakořeněným proutkům z našich památných stromů nebude dnes také nikdo přisuzovat staleté stáří, i když se radujeme ze záchrany jejich jedinečných genofondů.
Zdroje:
Park & Wildlife Service, Tasmania (www.parks.tas.gov.au/veg/pines.html);
Australian National Botanic Gardens (www.anbg.gov.au/anbg/conifers/lagarostrobos...)
>
Ke stažení
článek v souboru pdf [321,19 kB]
příloha v souboru pdf [771,94 kB]