Aktuální číslo:

2018/7

Téma měsíce:

Co kdyby…

Princip předběžné podezřívavosti

 |  14. 9. 2006
 |  Vesmír 85, 547, 2006/9

Stalo se již obehraným zvykem za vším hledat něčí prospěch a peníze. Princip předběžné podezřívavosti postihuje průmyslové a obchodní společnosti („zamlčují pravdu kvůli zisku“), ale ani se nevyhýbá těm, kdo říkají, že se starají o to, aby svět neskončil v ekologickém kataklyzmatu („pravdu zamlčují či překrucují z ideologické zaujatosti“). Být příslušníkem jednoho z protilehlých táborů je pohodlné. Méně snadné už je vnímat argumenty a obavy druhé strany. Nejen proto, že protistrana vychází z jiného východiska. Představa, že nepatříte ani k „nám“, ani k „nim“ je pro mnohé lidi přímo nesnesitelná. Musíte být buď v táboře zastánců (jaderné energie, obnovitelných zdrojů energie, …), anebo odpůrců. Nedej bože, aby vám dali příslušníci opačného tábora za pravdu. Snadno se vám může dostat označení „odpadlík, zrádce, …“. Patrick Moore o tom ví své – jak říká např. podtitulek článku D. Bennetta Ekozrádce: Před třemi desítkami let pomáhal založit Greenpeace. Dnes podporuje jadernou energii a geneticky modifikované potraviny, a přísahá, že dosud bojuje za zachování planety. James Lovelock rovněž říká, že k jaderné energii neexistuje rozumná alternativa (viz rámeček 1 ) a že v současném světě zelená pojetí udržitelného rozvoje a obnovitelné energie jsou chybná; že to jsou svůdné sny, které mohou vést jen k fiasku.

Na semináři Energie pro 21. století pořádaném AV ČR uvedl doc. Jaroslav Knápek z ČVUT několik čísel (viz rámeček 2 ), s nimiž se musí naše úvahy o energetické politice ČR vyrovnat. Vyplývá z nich kromě jiného jeden závěr: nechceme-li dovážet veškerou energii, jsou obnovitelné zdroje energie sice významným, ale jen doplňkovým zdrojem.

Jsem – a po většinu svého života jsem byl – zelený. Stromy neobjímám, ale vysadil jsem jich asi 20 000 v pomýleném, byť dobře míněném pokusu vrátit území, kde žiji, matce Gaii. Velmi se zajímám o venkov a ještě více o pár zbylých nedotčených míst. Jsem také vědec a mým hlavním příspěvkem je teorie Gaia, která pojímá Zemi jako aktivně udržující své klima i chemii tak, aby byla obyvatelná. Jako vědec (a na základě této teorie) usuzuji, že Země dosáhla pro nás a pro civilizaci velmi nebezpečného stavu. Hluboce se mne dotýká, že veřejnost – a v důsledku toho i vlády – naslouchá méně vědcům než zelené lobby. Vím, že tyto lobby jsou vedeny dobrými úmysly, ale více než Zemi rozumějí lidem, a tak nabízejí nevhodná opatření a akce. Výsledek je téměř tak špatný, jako kdyby se vrátil středověký mor a my bychom vážně radili vypořádat se s ním alternativní a nikoli vědeckou medicínou. Alternativní medicína má své místo, a pokud jsme zdraví, je dobré se vyhýbat silným lékům při bezvýznamném ochoření. Mnozí také v akupunktuře nebo v homeopatii nacházejí úlevu. Jestliže však onemocníme závažně, potřebujeme něco silnějšího. Následkem našich činností je Země nemocná a samotná alternativní zelená medicína – jako jsou větrné elektrárny a biopaliva – ji nevyléčí. To je důvod, proč místo toho doporučuji jadernou energii jako součást rozumného portfolia energetických zdrojů.

James Lovelock, 10. 3. 2005

5 VÝCHODISEK ENERGETICKÉ POLITIKY ČR

1. Energetická závislost je reálný problém. Dovozní energetická závislost stoupne z 32 % r. 2000 na 58 % r. 2030.

2. Podíl uhlí poklesne z 52 % r. 2000 na 30,5 % roku 2030. Pokles bude pokryt růstem obnovitelných zdrojů energie, zemním plynem a jadernou energií.

3. Obnovitelné zdroje energie vzrostou z necelých 50 PJ roku 2004 na 250–300 PJ r. 2030.

4. Potřeba primárních energetických zdrojů bude stoupat pouze mírně, zhruba z potřeby 1650 PJ r. 2000 na 1800 PJ r. 2030. Rostoucí potřeba energie bude kompenzována klesající energetickou náročností (průměrně o 3,2 % ročně).

5. Potenciály jednotlivých zdrojů obnovitelné energie v ČR:

— větrné elektrárny … 11 PJ,

— malé vodní zdroje … 10 PJ,

— biomasa … 250 PJ.

Ke stažení

OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Technické vědy

O autorovi

Ivan Boháček

Mgr. Ivan Boháček (*1946) absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze. Do roku 1977 se zabýval v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského molekulovou spektroskopií, do roku 1985 detektory ionizujících částic v pevné fázi v Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů. Spolu s Z. Pincem a F. Běhounkem je autorem knihy o fyzice a fyzicích Newton by se divil (Albatros, Praha 1975), a se Z. Pincem pak napsali ještě knihu o chemii Elixíry života a smrti (Albatros, Praha 1976). Ve Vesmíru působí od r. 1985.
Boháček Ivan

Doporučujeme

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Peníze z chemie, peníze pro chemii

Ondřej Vrtiška  |  16. 7. 2018
Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se seznámili v laboratoři. A nebylo to naposledy, co zaujetí pro organickou chemii ovlivnilo jejich životy i mimo...
Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

Co když se probudí sopky pod antarktickým ledem?

John Smellie  |  16. 7. 2018
Antarktida je rozlehlá pustina pokrytá největším ledovým příkrovem světa, který obsahuje asi 90 % globálních zásob sladké vody. Funguje jako obří...
Ztracený potápník

Ztracený potápník uzamčeno

Josef Lhotský  |  16. 7. 2018
„Konference jsou od toho, abys tam navazoval styky a chlastal,“ řekl mi kdysi… — Povídka proplétající osudy tří velkých postav biologie.

Předplatným pomůžete zajistit budoucnost Vesmíru

Tištěná i elektronická
verze časopisu
Digitální archiv
od roku 1994
Speciální nabídka
pro školy a studenty

 

Objednat předplatné