Oxid uhličitý z amazonských lesů
| 15. 3. 2004Lesy v tropických oblastech se významně podílejí na utváření klimatu na Zemi. Zvýšení emisí oxidu uhličitého vyvolané odlesňováním těchto ekosystémů by v příštím třicetiletí mohlo zcela kompenzovat pokles emisí předpokládaný Kjótským protokolem. Biomasa v amazonských lesích obsahuje asi 60 až 80 miliard tun uhlíku, což je srovnatelné s desetiletými antropogenními emisemi CO2 na Zemi. Toto množství odpovídá na 1 hektar asi asi 350 tunám sušiny neboli 175 tunám uhlíku.
Množství uhlíku ve formě CO2 v atmosféře se ročně zvyšuje asi o 3 miliardy tun. Samotným odlesňováním amazonských lesů se ročně uvolní do atmosféry 200 až 300 milionů tun C, což odpovídá 2 až 4 % všech celosvětových emisí. Toto činí celé 2 třetiny všech emisí CO2 v Brazílii a je dvojnásobkem emisí z fosilních paliv, které v této zemi činí kolem 95,1 milionu tun C.
Omezení rozsahu odlesňování amazonských lesů by tedy představovalo nejúčinnější opatření pro snížení celkových emisí CO2 v Brazílii. Je sice pravda, že emise CO2 této země jsou ve srovnání s vyspělými státy poměrně malé. Avšak vzhledem k očekávanému vzestupu emisí CO2 v rozvojových zemích, a zejména s ohledem na význam lesů v tropických oblastech pro globální klima je omezení rychlosti odlesňování v zájmu nejen Brazílie, ale doslova celé planety. (Environment, Development and Sustainability 6, 163, 2004).
Ke stažení
- článek v pdf souboru [343,09 kB]