Emanuel Rádl – třetí výročí
Poté, co vyšly články o E. Rádlovi – nedávno od Pavla Jerieho, předloni (Vesmír 81, 688, 2002/12) od Tomáše Hermanna – a dříve, než bude v příštím roce na chystané konferenci zevrubně probrán a zhodnocen Rádlův myšlenkový odkaz, považuji za účelné připomenout E. Rádla jako entomologa. Dnes je Rádl zmiňován jako biolog, fyziolog a zoolog bez bližšího upřesnění okruhu jeho zájmů v těchto „konkrétních“ vědách.
Třicetiletý Rádl stál v roce 1904 u zrodu České společnosti entomologické, která letos slaví sto let od založení. Působil také v redakční radě Časopisu České společnosti entomologické – Acta Societatis Entomologicae Bohemiae, jednoho z nejstarších vědeckých časopisů u nás, který letos pokračuje 101. ročníkem pod názvem European Journal of Entomology. V redakční radě tohoto entomologického časopisu působil Rádl až do r. 1911. V první redakční radě se sešli přední čeští entomologové, předsedou byl profesor František Klapálek, zakladatel Společnosti, vynikající entomolog a popularizátor (přeložil do češtiny Darwinovo dílo O vzniku druhů). Dále v redakční radě spolu s Rádlem působili: páter A. Kubes, provinciál řádu kapucínů a zasvěcený amatérský hymenopterolog (znalec blanokřídlého hmyzu), Napoleon M. Kheil, majitel a profesor soukromé obchodní školy, profesí filolog, který se studiu motýlů věnoval ze záliby, a konečně odborný učitel Antonín Wimmer (resp. Vimmer), zakladatel české (a československé) školy dipterologické (nauky o dvoukřídlých).
Podrobněji je o Rádlovi jako entomologovi pojednáno v Seznamu biografií československých entomologů od Zdeňka Kolešky (pokračování 12, Zprávy Čs. společnosti entomologické při ČSAV 26, 434–435, 1990), kde jsou také uvedeny odkazy na Rádlovy entomologické práce. Pro představu uvádím jen dva články, které vyšly v Časopise České společnosti entomologické: Spory o duši zvířat (2, 61–70, 1905) a Étude sur les yeux doubles des Arthropodes – O dvojitých očích u hmyzu (3, 50–60, 1906). Zatímco druhý text je prostou popisnou prací, první, přehledová práce (dnes bychom použili označení review) napovídá o budoucím převažujícím zájmu E. Rádla o obecné otázky. Proč Rádl tak záhy opustil témata vlastní popisné nebo experimentální biologie, aby se místo „reálné“ vědě věnoval psaní o vědě a filozofii, to je téma pro historiky a Rádlovy hodnotitele.
Ke stažení
- článek ve formátu pdf [234,43 kB]