Při pobytu ve vesmíru řídnou kosti
| 5. 8. 2000 | Vesmír 79, 426, 2000/8
Francouzští osteologové vyšetřili stav kostí u 15 ruských kosmonautů, kteří strávili 16 měsíců na Miru. Podle očekávání zjistili, že zejména po 6měsíčním pobytu výrazně ubylo kostní hmoty. Týkalo se to hlavně korové hmoty kostí, které normálně nesou tíhu (např. kosti holenní), a nikoliv kosti trámčité. K obnovení původní kostní hmoty byla zapotřebí delší doba než ta, která byla strávena ve stavu beztíže. Dalo se to očekávat proto, že i na Zemi trpí lidé úbytkem kostní hmoty, jsou-li dlouhodobě znehybněni nemocí. Tomuto jevu bude třeba nějak bránit, aby stav beztíže v budoucnu neohrožoval kosmonauty na dlouhodobých misích. (The Lancet 355, 1607, 2000)
OBORY A KLÍČOVÁ SLOVA: Medicína
RUBRIKA: Aktuality
O autorovi
Vratislav Schreiber
Prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., (*1924) vystudoval Lékařskou fakultu UK v Praze. Podílel se na studiu hormonu TRH a oxidu dusnatého. Pod jeho vedením vyšla monografie o stresu. Je zakládajícím členem Učené společnosti ČR a předsedou České endokrinologické společnosti. Byl prvním, kdo dostal cenu Praemium Bohemiae. V roce 2003 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.
Doporučujeme
Exploze, které tvoří
Supernovy vytvářejí v mezihvězdném prostředí bubliny. V hustých stěnách bublin vznikají hvězdy. A to, co začalo výbuchem, končí hvězdou.
Mrtví termiti odpovídají na evoluční otázky
Aleš Buček, Jakub Prokop | 6. 1. 2025
Termiti představují odhadem čtvrtinu globální biomasy suchozemských členovců. Naší snahou je pochopit, jak dosáhli ekologického úspěchu, jak se...
Objev země Františka Josefa
Zdeněk Lyčka | 6. 1. 2025
Soukromá rakousko-uherská polární výprava v letech 1872–1874 nedosáhla zamýšleného cíle, jímž bylo proplout Severní mořskou cestou a případně...