Profesor Vlastimil Herout
V červnu zemřel představitel poválečné chemie přírodních látek prof. Dr. Ing. Vlastimil Herout, DrSc. Dlouhá léta působil v dnešním Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR pod vedením prof. F. Šorma.
Nejplodnějším obdobím jeho činnosti byla 50. a 60. léta. Byl zručným experimentátorem a velkým znalcem botaniky. Byli jsme svědky zásadních změn v experimentálním přístupu při izolaci a určování struktury přírodních látek. V. Herout vytvořil soubor pracovních postupů izolace a identifikace malých kvant kapalných látek pomocí adsorpční chromatografie. Velmi populární byly jeho instruktážní filmy o chromatografii a mikrotechnice izolace kapalných látek. V té době se také při řešení struktury neznámých látek stále více prosazovaly metody spektroskopické, především infračervená spektroskopie a později nukleární magnetická rezonance.
Výsledkem zhruba 40leté vědecké činnosti byla izolace, charakterizace a určení struktury více než 200 nových složek přírodního materiálu. U mnohých šlo o světové prvenství. Byla popsána existence 11členného kruhu u humulenu, určena struktura chamazulenu a jeho prekurzoru v heřmánku a objevena rozsáhlá skupina seskviterpenických laktonů, především v čeledi Asteraceae.
V 70. a 80. letech se profesor Herout zaměřil na výzkum obsahových látek z játrovek a některých druhů kapradin. Objev skupiny fytoekdysonů – rostlinných bioanalogů jednoho z hmyzích hormonů – se stal podnětem pro pozdější napojení části skupiny rostlinných látek na aktuální chemicko-ekologickou problematiku. S velkým zaujetím se věnoval i chemotaxonomii, tj. úvahám o třídění rostlin nikoliv podle morfologických znaků, ale podle typu obsahových látek.
Publikoval více než 300 prací (zejména z chemie přírodních látek a laboratorní techniky organické chemie). Byl členem organické divize IUPAC, Americké chemické společnosti, Britské fytochemické společnosti, Královské chemické společnosti a dalších. Měl rád svou rodinu a neúnavně se staral o své tropické rostlinky.
Ke stažení
- 1999_V485-486.pdf [49,81 kB]